KVÍZ pre filmových maniakov: Ovládate, ktoré filmy sa natočili v Bratislave?

Filmový kvíz
Foto: Youtube - koláž Bratislavadeň

Na plátna kín sa dostalo hneď niekoľko filmov, ktoré sa odohrávali v hlavnom meste. Zmerajte si vedomosti v dnešnom kvíze.

Nielen slovenskí režiséri si vyberali do filmov zákutia Bratislavy. Krásavica na Dunaji, ako sa prezýva mesto už dlhé roky, sa mihla i v známych hollywoodskych filmoch. Ak patríte medzi pravých filmových maniakov, tento kvíz by ste mali zvládnuť ľavou zadnou. Prekvapili vás alebo zaujali niektoré fakty?

1. Za réžiou tohto filmu z roku 1969 stojí Juraj Jakubisko. Mohol sa premietať až po roku 1989. Hovorí o priateľoch Yorickovi a Andrejovi, ktorí sú zamilovaní do Marty. Vo filme vidieť Starý most a Dunaj. Ako sa volá tento film?

a) Nevera po slovensky
b) Postav dom, zasaď strom
c) Vtáčkovia, siroty a blázni

filmový kvíz
Záber z filmu Juraja Jakubiska. Foto: Youtube

2. Dielo Jaroslavy Blažkovej sa dočkalo filmového spracovania. Režisér Eduard Grečner zachytil v roku 1965 v príbehu vzťah bratislavského architekta Andreja a krásnej Vandy. Vo filme si zahrali úlohy seba samých Milan Lasica, Július Satinský či Dežo Ursíny. Dokážete z opisu a fotografie spoznať názov filmu?

a) Čierna minúta
b) Nylonový mesiac
c) Láska na vlásku

Filmový kvíz
V ktorom filme hrali postavy Vanda a Andrej? Foto: Youtube

3. Traja priatelia Emil, Vrabec a Mišo najradšej podávajú športku a každú nedeľu čakajú na výsledky žrebovania. Film z roku 1958 ukazuje starší typ bratislavskej električky, trhy na Rybnom námestí a iné zákutia mesta. O akom filme je reč?

a) Šťastie príde v nedeľu
b) V nedeľu vyhrávame
c) Traja nedeľní šťastlivci

4. Išlo o prvý film v slovenskej kinematografii, ktorý priniesol tému prirodzeného hodnotového aj spoločenského porovnania prostredia mesta a vidieka. Bol natočený v roku 1962. Časť príbehu o mladej dvojici sa odohráva na streche domu na vtedajšom Odborárskom námestí. Doplňte názov filmu.

a) Kamenné okná
b) Slnko v sieti
c) Nevera po slovensky

5. Otca mladého princa Einona zabili a jeho matka žiada draka o pomoc. Drak obetuje na záchranu zraneného chlapca polovicu srdca za sľub, že bude vládnuť spravodlivo. Keď však vyrástol, stal sa z neho tyran. Mladík sa stane žiakom rytiera Bowena. Film sa nakrúcal v okolí Čachtického hradu, Spišského hradu či na Kolibe a v okolí Bratislavy. Tušíte názov filmu z roku 1996?

a) Dračie srdce
b) Posledný drak
c) Rytier a drak

Filmový kvíz
Drak je dôležitou postavou príbehu. Foto: Youtube

6. Jedna z najznámejších bratislavských fontán sa nachádza v Ružinove, pričom ju preslávil predovšetkým nasledujúci film nakrútený v roku 1985. Ďalšie scény pochádzajú z Prístavného mosta, Petržalky či nábrežia Dunaja. Film režíroval Dušan Rapoš a volá sa…

a) Fontána pre Angeliku
b) Fontána pre Janu
c) Fontána pre Zuzanu

Filmový kvíz
Pre akú dámu bola fontána? Foto: Youtube

7. Tento film nám ukazuje viacero záberov z nábrežia Dunaja, internátov v Mlynskej doline, čerpacej stanice v Petržalke či nákupného centra. Príbeh nás zoznámi so zlodejom áut Maťom, ktorý sa zamiluje do študentky Veroniky. Pomôže vám fotografia rozpamätať sa na názov filmu?

a) Všetko alebo nič
b) Láska neláska
c) Lóve

Filmový kvíz
Tento film bol natočený v roku 2011. Foto: Youtube

8. Film opisuje skutočnú udalosť z roku 1995, kedy sa stal obeťou únosu Michal Kováč ml., syn vtedajšieho slovenského prezidenta. Točilo sa na Bratislavskom hrade alebo v Primaciálnom paláci. O scenár a réžiu sa postarala Mariana Čengel Solčanská. Ako sa film volá?

a) Únos
b) Bez stopy
c) Unesený

Filmový kvíz
Záber z filmu o unesenom prezidentovom synovi. Foto: Youtube

9. Hviezdy George Clooney a Nicole Kidman natáčali v roku 1997 v uliciach Bratislavy. Zábery filmu pochádzajú z Hlavného námestia, Hviezdoslavovho námestia či Kapitulskej ulice. Všetko sa začalo v momente, kedy bol v Bosne zavraždený politik a neďaleko Uralu sa odohrala explózia. Film nesie názov…

a) Veľké malé klamstvá
b) Mierotvorca
c) Rýchlo a zbesilo

Filmový kvíz
Herec George Clooney ako hlavná postava vo filme z roku 1997. Foto: Youtube

10. Písal sa rok 2005, kedy Slovenskom otriasla vražda študenta Daniela Tupého. Život 21-ročného mladíka vyhasol na Tyršovom nábreží, kedy ho napadli maskovaní útočníci. Vo filme z roku 2019 vidieť interiér Slovenského rozhlasu či zimný štadión Vladimíra Dzurillu. O skutočnej udalosti hovorí film…

a) Ostrým nožom
b) Nespravodlivosť
c) Príbeh menom Daniel Tupý

Správne odpovede:

1 c) Na fotografii je záber z filmu Vtáčkovia, siroty a blázni.
2 b) Eduard Grečner je režisérom filmu Nylonový mesiac.
3 a) Film Šťastie príde v nedeľu hovorí o troch priateľoch, ktorí radi podávali športku.
4 b) V roku 1962 bol natočený film Slnko v sieti.
5 a) Ide o film Dračie srdce.
6 c) V Ružinove nájdeme fontánu, ktorú preslávil film Fontána pre Zuzanu.
7 c) Vo filme Lóve sa mieša láska a zločin.
8 a) Film Únos opisuje skutočnú udalosť.
9 b) Nicole Kidman a George Clooney hrali vo filme Mierotvorca.
10 a) O zosnulom študentovi rozpráva snímka Ostrým nožom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk