Kvôli súčasnej ekonomickej situácii začínajú Slováci šetriť. Využívajú možnosť konsolidácie

Image2.jpeg
Foto: Shutterstock

Od konca minulého roka sa ľudia na Slovensku stretávajú so zdražovaním prakticky všetkého. Nejednej rodine sa zvýšili náklady na chod domácnosti, a tak sa hľadajú spôsoby, ako a na čom šetriť. Zdražovanie môže urobiť čiaru cez rozpočet všetkým, ktorí navyše splácajú viac pôžičiek naraz. Riešením pre nich môže byť zlúčenie pôžičiek alebo konsolidácia.

Ceny sa zvyšujú a rodiny hľadajú spôsob, ako šetriť

Za posledné mesiace sa zvýšili ceny elektriny a plynu, niektorých potravín a tiež benzínu aj nafty. Zatiaľ čo vlani sa ľudia obávali pandémie, tento rok ich trápi extrémne zdražovanie niektorých položiek. Veľa rodín si preto spísalo prehľad príjmov a výdavkov, na ktorých vidia, ako si v súčasnej situácii stoja. Asi u každého príde po takomto prehľade na pretras otázka šetrenia. Obedy z reštaurácií sa nahrádzajú obedmi, ktoré si ľudia uvaria doma, namiesto cestovania automobilom sa cestuje hromadnou dopravou a na prevádzke domácnosti Slováci šetria napríklad jednoduchou výmenou klasickej žiarovky za variant LED.

V mnohých rodinných rozpočtoch sú nezanedbateľnými položkami výdavkov aj splátky. Vedeli ste, že aj pri nich existuje spôsob, ako uľaviť mesačným výdavkom? Stačí, keď viac splátok spojíte do jednej.

S konsolidáciou uľavíte rodinnému rozpočtu

Konsolidácia je jednoducho povedané zlúčenie niekoľkých pôžičiek. Výhodou je, že rodina, ktorá spláca niekoľko pôžičiek s rôznymi dátumami splatnosti, po zlúčení platí iba jednu pravidelnú splátku. Vďaka tomu odpadajú najrôznejšie poplatky, ktoré sa spájajú s ďalšími úverovými účtami. V rodinnom rozpočte tak môžete ušetriť aj stovky korún mesačne.

Ktoré pôžičky je možné zlúčiť? To záleží predovšetkým na podmienkach konkrétneho poskytovateľa, ale všeobecne je možné konsolidovať:

  • pôžičky na spotrebný tovar vrátane automobilov,
  • hotovostné pôžičky,
  • kreditné karty,
  • kontokorenty,
  • finančné úvery.

Maximálnu výšku na spojenie pôžičiek si určuje každý poskytovateľ podľa seba. Vďaka konsolidácii vám certifikovaní nebankoví poskytovatelia umožnia aj vybavenie ďalšej finančnej pôžičky, a to v prípade, že splácanie neohrozí chod vašej domácnosti. O konsolidáciu môžu požiadať ľudia starší ako 18 rokov, ktorí majú stály príjem, a v ktorých histórii splácania nie sú zásadné nedodržania podmienok. Všetko sa dá vybaviť pohodlne telefonicky alebo cez interaktívny formulár na webových stránkach poskytovateľa.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk