Labuť sa na bratislavskom jazere otrávila. Prečo nie je dobré kŕmiť vtáky chlebom?

kŕmenie labutí
Foto: Facebook/Štrkovecké jazero - koláž BratislavaDen.sk

Ak uvidíte na brehu nevládnu labuť alebo iné zviera, pomôže len rýchly zásah veterinára.

Krásne biele labute sú pýchou nejedného bratislavského jazera. Inak tomu nie je ani na Štrkoveckom jazere v Ružinove.

Obyvatelia, ktorí chodili okolo jazera, mohli stretávať ešte donedávna samca labute, ktorého volali Šaňo. Dnes je však už za dúhovým mostom.

Na vine je botulizmus

O úmrtí labute informovala stránka na Facebooku, ktorá mapuje život ružinovských labutí už niekoľko rokov. Šaňa našli na brehu jazera, ako nevládne ležal a ťažko dýchal.

Pán Štefan do diskusie napísal, že v osudný deň videl Šaňa, ako rozťahoval krídla, nevládal sa ani pohnúť a jeho krk vyzeral ako zlomený. Myslel si, že zviera zrazil kolobežkár, pretože sa nachádzalo pri ceste.

Kŕmenie labutí
Foto: Facebook/Štrkovecké jazero

Za Šaňom je smutno mnohým obyvateľom. Pani Zuzana sa ho chystala ísť pozrieť cez víkend, avšak nestihla to. Tvrdí, že Šaňo mal labutiu partnerku, s ktorou mal každý rok mláďatá. Pani Sisa smutne dodala, že už je v anjelom nebi.

Príčinou úmrtia Šaňa bol botulizmus, t. j. život ohrozujúca otrava. „Botulotoxín, takzvaný klobásový jed, je vytváraný baktériou Clostridium botulinum. Zabraňuje prenosu signálu medzi nervami a svalmi, navonok sa prejavuje ako ochrnutie svalov. Zviera sa udusí,“ informuje stránka.

Ak uvidíte ležať bezvládne labuť, ide o minúty a je potrebné konať. Obráťte sa na Štátnu ochranu prírody SR alebo môžete zviera odviezť na veterinu Mlynvet na Staré Grunty.

Čím nekŕmiť labute

Chodili ste aj vy kŕmiť s rodičmi ako dieťa kačky a labute chlebom a inou potravou, prípadne to robíte so svojimi deťmi? Mali by ste od toho upustiť, pretože zvieratám škodíte.

Labute ani kačice nemajú tráviaci trakt prispôsobený na takúto potravu a zbytočne im to môže spôsobiť zažívacie problémy či dokonca privodiť smrť. Pečivo neobsahuje potrebné živiny a spôsobuje na hladine vody nárast rias.

V tých horších prípadoch môžu vtáky dostať z podobnej stravy chorobu známu ako anjelské krídla, ktorá sa prejavuje deformáciou krídel. Vtáky majú problém so zdeformovanými krídlami lietať.

Ak už chcete prikrmovať labute a kačky, vyberte sa za nimi s vhodnou potravou počas zimy. Odporúčané sú vtáčí zob, kukurica, hrášok, varená ryža, neochutené ovsené vločky alebo nasekaný šalát.

Chodíte prikrmovať labute a kačky?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk