Lasica aj Kubánka boli významné osobnosti Bratislavy, na znak úcty sú sprístupnené kondolenčné knihy

Kondolenčné knihy Lasicu a Kubánku
Foto: Facebook/ MInisterstvo kultúry Slovenskej republiky

Kondolenčné knihy budú sprístupnené denne od 9.00 hod. do 18.00 hod.

Počas tohto týždňa zasiahli umelecký svet dve smutné správy. Milan Lasica zomrel v nedeľu 18. júla ako 81-ročný a v pondelok 19. júla odišiel navždy aj Juraj Kubánka vo veku 92 rokov.

Ministerstvo kultúry na znak úcty k obom umelcom vyvesilo na svoju budovu smútočnú zástavu. Taktiež sprístupnilo na podpis kondolenčné knihy, v ktorých môže verejnosť zanechať umelcom odkaz každý deň od 9.00 hod. do 18.00 hod.

Nerozlučná dvojka so Satinským

Milan Lasica sa narodil v roku 1940 vo Zvolene, zomrel počas koncertu s orchestrom Bratislava Hot Serenaders. Pôsobil s Júliusom Satinským v komediálno-kabaretnej dvojici. V roku 1970 bola obom hercom zakázaná umelecká činnosť.

V priestoroch Tatra Revue založili poetické a kabaretné divadlo Štúdio L+S. Lasica získal niekoľko ocenení. So Satinským získali ocenenie Krištáľové krídlo za celoživotné dielo (1997).

Kondolenčné knihy Lasicu a Kubánku
Kondolenčná kniha Milana Lasicu. Foto: Facebook/ MInisterstvo kultúry Slovenskej republiky

Herec je nositeľom Pribinovho kríža II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry (2005). Lasicové stĺpčeky v časopise .týždeň boli v roku 2006 ocenené Novinárskou cenou v kategórii Najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách.

Pracoval v skupine SĽUK

Juraj Kubánka sa narodil v roku 1928 v obci Turiec v údolí Malej Fatry. Spolu s Pavlom Kertysom a Jurajom Králikom založili tanečnú skupinu Odzemkári, ktorá v spojení s Národopisnou skupinou Živeny vytvorila základ Lúčnice.

Kondolenčné knihy Lasicu a Kubánku
Kondolenčná kniha Juraja Kubánku. Foto: Facebook/ MInisterstvo kultúry Slovenskej republiky

V roku 1949 začal pracovať v skupine SĽUK, no pre politické dôvody bol o niekoľko rokov zbavený funkcií. Kubánka získal taktiež ocenenia a to cenu Zaslúžilý umelec (1966) či štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy (2008). Posledným ocenením je Cena ministerky kultúry (2017).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk