Lávku cez Staromestskú pomenovali po Albertovi Tešinskom. Nové názvy dostali aj niektoré ulice

lávka, hradby
SITA

Bylinky, vzácne kamene, remeslá či mená bádateľov – aj to sú inšpirácie pre názvy novovzniknutých ulíc v niektorých mestských častiach. Nový názov – Albertova lávka – dostalo aj premostenie ponad Staromestskú ulicu. Názvy ulíc a premostenia schválili bratislavskí mestskí poslanci, platiť začnú od 15. októbra.

Názvy byliniek sa stali inšpiráciou pre novovzniknuté ulice v Podunajských Biskupiciach. Ulice Ligurčeková, Jastrabinová, Kapsičková a Vratičová pribudnú v lokalite Vinohradnícka – Hydinárska. Jedna nová ulica pribudne aj medzi Závodnou a Ulicou Svornosti, volať sa bude Špaldová. Jedna z ulíc v Podunajských Biskupiciach bude niesť meno akademického maliara Jozefa Nagya, ktorý tu žil a tvoril. Zomrel v januári 2013 vo svojom rodnom dome v Podunajských Biskupiciach.

Ďalšie nové ulice v tejto mestskej časti sa budú volať po vzácnych kameňoch, pribudne tu Achátová, Citrínová, Granátová, Korálová, Malachitová, Ametystová či Akvamarínová. Remeslami sa zase inšpirovali pri pomenovaní Murárskej a Farmárskej ulice.

Nové ulice pribudnú aj v Rusovciach. V lokalite Tehelný hon pribudnú dve ulice pomenované podľa bádateľov Vojtecha Ondrucha a Aladára Radnótiho. Obaja sa venovali štúdiu a výskumu rímskeho vojenského tábora Gerulata, ktorý sa nachádza práve v Rusovciach. V mestskej časti pribudnú aj ulice Pri Pieskovom hone a Pri Rusovskom ramene, ktorých názvy boli inšpirované pôvodnými miestnymi pomenovaniami. Jedna nová ulica pribudne v Novom Meste v lokalite Koliba – Vtáčnik, volať sa bude Na Vtáčniku.

Nová ulica pomenovaná podľa herca, komika a spisovateľa Júliusa Satinského pribudne pri novej nemocnici sv. Michala. Lávka nad Staromestskou ulicou v Starom Meste dostane pomenovanie Albertova lávka. Volať sa bude podľa vojvodu a nemeckého princa Alberta Kazimíra Augusta Sasko – Tešinského. Táto lávka, ktorá spája Židovskú ulicu s mestskými hradbami, nebola nikdy oficiálne pomenovaná. Preto pri 250. výročí príchodu kniežaťa Alberta do Prešporka ako miestodržiteľa navrhol Petržalský okrášľovací spolok lávku oficiálne pomenovať.

Albert Sasko-Tešinský sa stal z rozhodnutia kráľovnej Márie Terézie v apríli 1766 jej miestodržiteľom v Uhorsku so sídlom vo vtedajšom Prešporku. Pôvodne mal sídliť na Hrade, ale kráľovský palác nebol pohodlný, preto sa Albert rozhodol vybudovať pri východnej fasáde stredovekého kráľovského paláca nový objekt. No kým ho postavili, býval aj s manželkou v paláci grófa Esterházyho na Kapitulskej ulici. Aby to mal odtiaľ na Hrad bližšie, nechal vybudovať drevenú lávku ponad priekopu, na dne ktorej je dnes frekventovaná cesta. Približne na mieste niekdajšieho dreveného mostíka je vybudovaná dnešná betónová lávka ponad Staromestskú ulicu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk