Legiodomy sú dodnes farebným skvostom Bratislavy. Stoja už takmer 100 rokov

Legiodomy
Foto: Facebook/Legiodomy, Pammap, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - BratislavaDen.sk, Martin Entner - koláž BratislavaDen.sk

Unikátny obytný súbor bol určený pre legionárov. Boli to vojaci, ktorí sa vracali z ruského zajatia v čase 1. svetovej vojny. 

Ak prechádzame ulicami Bratislavy, máloktorá stavba upúta farebnosťou. Pri pohľade na Legiodomy, obytný súbor na Ursínyho ulici, sa však zastavíte.

Ide o skutočne ojedinelú architektúru takmer storočných obytných domov. Architektúra vyzerá dnes rovnako ako v čase, kedy bola naprojektovaná. Na konci ulice sa nachádzajú aj vilky, ktoré dotvárajú celý obytný súbor.

Bývanie pre legionárov

Po vzniku Československa sa začala Bratislava politicky i hospodársky rozvíjať. Na Ursínyho ulici vyrástol obytný súbor, ktorý dodnes poznáme pod názvom Legiodomy. Obytný súbor projektoval v roku 1923 architekt Dušan Jurkovič v spolupráci s architektom Janom Paclom.

Legiodomy
Obytný súbor vo výstavbe v 20. rokoch 20. storočia. Foto: Pammap

Práce prebiehali v rokoch 1923 – 1924. Dĺžka ulice je 340 m, Legiodomy zaberajú 290 m a zvyšok tvoria postavené vilky.

Legiodomy
Zástup Legiodomov. Foto: Facebook/Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - BratislavaDen.sk, Martin Entner

Ako uvádza kunsthistorička Jana Hamšíková, názov obytného súboru je odvodený od legionárov, pre ktorých bolo bývanie určené. Boli to vojaci vracajúci sa z ruského zajatia v čase 1. svetovej vojny, ktorí narukovali za rakúsko-uhorskú armádu. Títo vojaci padli do zajatia a potom prestúpili do vznikajúcich československých jednotiek.

Na prvom dome bola umiestnená pamätná tabuľa, pre aký účel boli Legiodomy postavené.

Legiodomy
Legiodomy vidíme v pozadí. Foto: Facebook/Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - BratislavaDen.sk, Viktor Ozábal

Architektúra 

Obytný súbor tvoria štyri polouzavreté bloky s päťpodlažnými až sedempodlažnými nájomnými domami. Výška domov sa v stúpajúcom teréne mierne znižuje.

V každom byte bola samostatná toaleta a kúpeľňa. Obyvatelia Legiodomov žili v jednoizbových a dvojizbových domoch.

Legiodomy
Dnešný pohľad na Legiodomy. Foto: Facebook/Legiodomy

Jurkovič mal záľubu v ľudovom folklóre, čo sa odráža v architektúre. Vidíme to napríklad v lemovaní okien, hlavných vstupoch do objektov či tehlových obkladoch.

Jednotlivé domy sú podľa Hamšíkovej v rôznom stupni obnovy. Ocenila, že vlastníci bytov netlačia do zatepľovania objektov, pretože by sa identita architektúry narušila.

Legiodomy
Dnešný pohľad na Legiodomy. Foto: Facebook/Legiodomy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk