Lekári z UK ako prví na Slovensku použili novú metódu lokalizácie nádorov prsníka

221220_univerzitni_lekari_zacali_pouzivat_novu_met_13536c5217.jpg
Foto: ilustračné, Tomáš Madeja - uniba.sk

Úspešne ju použili u viacerých pacientok.

Lekári z Univerzity Komenského (UK) ako prví na Slovensku použili novú metódu lokalizácie nádorov prsníka. Ide o systém SCOUT®. Metódu úspešne použili u viacerých pacientok v Univerzitnej nemocnici Bratislava – Ružinov, a tiež na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike Lekárskej fakulty UK (LF UK). Univerzita o tom informovala v tlačovej správe.

Pri mamografickom skríningu karcinómu prsníka môžu byť nálezy nehmatateľné, a to až v polovici prípadov. Pri operácii je nutné nález presne lokalizovať, aby ho bolo možné spoľahlivo ho chirurgicky odstrániť. Na lokalizáciu sa v súčasnosti používajú drôtové vodiče, no tento spôsob má isté obmedzenia, napríklad môže dôjsť k dislokácii drôtu alebo jeho migrácii v prsníku.

V poslednom období sa do praxe odstáva používanie špeciálnych malých kovových zŕn, ktoré sa zavedú do nádoru a počas operácie sú pozorované špeciálnymi sondami. Zrno s priemerom 12 mm sa zavedie do nádoru a počas operácie je sledované radarovou sondou. O umiestnení nádoru informuje operatéra tiež akustickým signálom.

Výhodou týchto zŕn je lepší komfort pacientok a lepšia orientácia chirurga v tkanivách počas operácie. Zrná môžu byť v nádoroch uložené niekoľko mesiacov, čo je výhodné pri pacientkach s naplánovanou predoperačnou chemoterapiou,“ vysvetlil Kamil Pohlodek z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB.

Profesor Pohlodek dodal, že metóda je vhodná pri skorších štádiách rakoviny prsníkov. „Nevyžaduje špeciálne chirurgické nástroje a zrná nie sú zdrojom artefaktov pri vyšetrení magnetickou rezonanciou,“ uviedol. Používa ju viac ako 750 špecializovaných pracovísk vo svete a bolo ňou vykonaných vyše 200-tisíc procedúr.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk