Na nedostatok ochranných pomôcok zareagoval Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania LF UK, ktorý všetky svoje tlačiarne poskytol na tlač ochranných štítov.
Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) bude vyrábať pre zdravotnícky personál ochranné štíty tlačené na 3D tlačiarni. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller. Na nedostatok ochranných pomôcok zareagoval Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania LF UK, ktorý všetky svoje tlačiarne poskytol na tlač ochranných štítov.
„Keďže nový koronavírus sa prenáša kvapôčkami, práve štíty z nepriepustného materiálu sú najlepšou ochranou pre lekárov, zdravotné sestry, záchranárov a ďalší zdravotnícky a ošetrovateľský personál. To inšpirovalo študenta medicíny Tomáša Bernáta, aby inicioval tlač ochranných štítov,“ napísla Miller.
Prví obyvatelia Ružinova s potvrdeným COVID-19 sú už zdraví, informoval starosta
LF UK sa tým zapojila do výzvy „Pomôž nemocnici“, ktorej cieľom je spojiť užívateľov 3D tlače pre výrobu ochranných štítov a ich distribúciu zdravotníckym organizáciám.
Na troch tlačiarňach je pri nonstop prevádzke možné za deň vytlačiť približne 50 kusov. Materiál na tlač a výrobu štítov dodávajú organizátori verejnej zbierky „Pomôž nemocnici“.
Bratislavskí dobrovoľníci sa pustili do šitia a rozdávania rúšok. Zapojiť sa môže každý, komu nechýba ochota a chuť pracovať
Štíty ďalej kompletizujú študenti LF UK. Záujem o pomôcku prejavili viaceré kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava. Výrobcovia evidujú záujem o viac ako 500 kusov, pričom prvé štíty už majú svojich používateľov.
„Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania a Bratislavský spolok medikov sa v súčasnosti snažia zapojiť aj ďalších majiteľov 3D tlačiarní, ktorí by s tlačou ochranných štítov mohli pomôcť,“ uvádza Pavol Vitovič, prednosta ústavu, ktorý svoju pomoc ponúka aj pri dizajne a tlači ďalších zdravotníckych pomôcok.
Foto: V Petržalke rozvážajú obedy seniorom až domov, chcú ich tak chrániť
V aktuálnej situácii v boji s koronavírusom pomáhajú odborníci a študenti UK na viacerých frontoch. Viac ako 230 študentov medicíny sa strieda na infolinke alebo v callcentrách. Desiatky medikov a farmaceutov sa hlásia ako dobrovoľníci do nemocníc a lekární.
Odborníci z LF UK pracujú na spustení diagnostiky infekcie spôsobenej koronavírusom. Prírodovedci pracujú vo Vedeckom parku UK na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku. V Psychologickej poradni UK radia odborníci, ku ktorým sa pridali aj študenti psychológie z UK, ktorí pod supervíziou terapeutov pomáhajú napríklad aj svojim spolužiakom.