Lockdown začne skôr, zatvoria sa obchody a obmedzené by mali byť aj rodinné návštevy

Zľava: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie po skončení rokovania 60. schôdze vlády SR o sprísnení opatrení v boji proti COVID-19 v čase vianočných sviatkov. Bratislava, 16. december 2020.
Foto: SITA/Branislav Bibel

Vláda odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office.

Zákaz vychádzania sa začne v sobotu 19. decembra. Na tlačovej besede po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Dodal, že zákaz vychádzania bude mať množstvo výnimiek. Zatvorené budú všetky obchody s výnimkou nevyhnutných. Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) uviedol, že opatrenia boli pripravené koncepčne tak, aby trvali do 10. januára.

Výnimka pre omše

Holý spresnil, že zákaz vychádzania bude platiť od soboty 19. decembra od 5.00 ráno. Povolená bude cesta do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá.

Vláda odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office, teda prácu z domu, ak je to možné. Holý doplnil, že bude možné ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov. Omše budú mať výnimku zo zákazu vychádzania.

Či sa bohoslužby budú konať a koľko ľudí sa na nich bude môcť zúčastniť, má ešte upraviť vyhláška hlavného hygienika. Otvorené môžu ostať aj lyžiarske strediská s tým, že ide o individuálny šport.

Cestovanie do zahraničia

Ak si niekto objedná tovar cez internet, tak si ho bude môcť vyzdvihnúť,“ doplnil podpredseda vlády.

Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Podľa vlády by mali byť medzi ľuďmi vytvorené takzvané bubliny, ktoré majú vytvoriť členovia najviac dvoch domácností.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) uviedol, že na cestovaní do zahraničia sa nemení nič, pretože okolité krajiny „sú červené“ a povinná je teda karanténa a následne test.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom