Ľubomír Feldek bude mať premiéru v petržalskej knižnici

Miestna knižnica Petržalka
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Petržalská knižnica pozýva stráviť jedno z októbrových popoludní. A prím nebudú hrať výhradne iba knihy. Literatúra sa spojí s hudbou a dcéra po boku s otcom. Ľubomír Feldek bude pre knižnicu vzácnou premiérovou návštevou.

Jedno zo sprievodných podujatí tradičnej literárnej súťaže Petržalské súzvuky Ferka Urbánka, ktorá často objaví celoslovenské talenty, bude tento rok odlišné. „Každý rok sa snažíme v predvečer slávnostného vyhodnotenia ponúknuť účastníkom súťaže, ale i našim čitateľom a širokej verejnosti zaujímavé podujatie. V minulosti išlo zväčša o besedy so autormi, ktorí svoju literárnu kariéru začali práve účasťou v literárnych súťažiach. Tento rok sme vďaka podpore Fondu na podporu umenia mohli pozvať do knižnice aj autora, ktorý má skúsenosti s písaním poézie aj prózy, s prekladmi, dramaturgiou. A sme nesmierne radi, že to bude práve pán Ľubomír Feldek. Našu knižnicu navštívi po prvýkrát,“ konkretizuje Viera Némethová z Miestnej knižnice Petržalka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spojenie hudby a literatúry prostredníctvom podujatia s názvom Katka Feldeková spieva Ľubomíra Feldeka je naplánované na 4. októbra. Ako hovorí Némethová, literatúra a hudba – to je krásne ladenie dvoch foriem umenia. Vychutnať si ich súzvuk bude možné na pobočke Miestnej knižnice Petržalka od 15.30 hod.

Rovnako súzvuk, ale ten poetický je pre autorov a milovníkov poézie pripravený od 17.15 hod. Tvorivý workshop Odklínanie tvaru s Erikom Ondrejičkom, dlhoročným porotcom literárnej súťaže knižnice, ukáže všetkým veršotepcom, ako písať básne čo najlepšie.

A súzvuky ešte aj do tretice. Slávnostné vyhodnotenie súťaže Miestnej knižnice Petržalka – Petržalské súzvuky Ferka Urbánka sa uskutoční 5. októbra. „Predstavíme to najlepšie z 29. ročníka našej súťaže. To, čo porotcov zaujalo najviac si dokonca v dvoch ukážkach aj priamo priblížime. Čítať bude Zuzana Jurigová Kapráliková a noblesu oceňovania navodia konzervatoristi z Konzervatória na Tolstého ulici v Bratislave,“ dopĺňa Némethová.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nielen ocenení autori, ale i všetci tí, ktorí sa do súťaže zapojili si budú môcť podiskutovať o svojej tvorbe po vyhlásení výsledkov priamo s porotcami súťaže. Tento rok bude porota hodnotiť v zložení Marta Hlušíková, Erik Ondrejička a Dado Nagy.

Petržalské súzvuky Ferka Urbánka je celoslovenskou literárnou súťažou, ktorá už 29 rokov oceňuje autorov rôzneho veku a v rôznych literárnych kategóriách. Ceny sú udeľované tak v poézii, ako i v próze, žiakom od tretieho ročníka ZŠ až po dospelých. Špeciálnu cenu udeľuje i riaditeľka Miestnej knižnice Petržalka za literárnu prácu týkajúcu sa tejto bratislavskej mestskej časti.

Pre nás je dôležité, že si súťaž dokázala zachovať kvalitu, množstvo priateľov, priaznivcov a podporovateľov, napriek tomu, že boli i ročníky, kedy sme vnímali určitú mieru stagnácie. Dnes sa pozeráme na súťaž nielen z pohľadu literárnej tvorby jednotlivcov. Každý ročník nám umožňuje vnímať ju ako dobrú a prospešnú formu kultivácie osobností, formovania talentov, možností stretnúť sa s odborníkmi, nadviazať nové kontakty, ale i nabrať skúsenosti a niekedy aj odvahu, nebáť sa, resp. naučiť sa hovoriť o svojich pocitoch, túžbach, skúsenostiach,…“ uzatvára Katarína Bergerová, riaditeľka Miestnej knižnice Petržalka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk