Ľudí bez domova ohrozujú aj extrémne horúčavy, sú pre nich nebezpečné rovnako ako zima

Bez domova ludia pomoc leto horucavy ohrozenie
Foto: ilustračné, GettyImages

Sociálne služby v Bratislave však dokážu pomôcť len približne desiatim percentám ľudí bez domova.

Extrémne horúčavy ohrozujú ľudí bez domova. Sú pre nich nebezpečné rovnako ako zima. Sociálne služby v Bratislave však dokážu pomôcť len približne 10 percentám ľudí bez domova.

Funguje v nej iba jedna kamenná pobočka, ktorá ľuďom bez domova ponúka prístup k hygienickým zariadeniam a útočisko počas dňa.

Ľudia bez domova často mávajú problém s prístupom k pitnej vode, keďže v hlavnom meste je nedostatok verejných toaliet. Podľa dostupných informácií je v ňom sedem funkčných bezplatných verejných toaliet. OZ Vagus to uvádza v tlačovej správe.

Ľudia bez domova

V Bratislave žije odhadom asi 4-tisíc ľudí bez domova. Denné centrum DOMEC, ktoré im ponúka prístup k hygienickým zariadeniam a útočisko aj počas dňa má kapacitu 120 ľudí.

Problém, ktorý je v extrémnom počasí ešte vypuklejší, je akútny nedostatok sociálnych služieb v meste. Nemáme dostatok denných centier, kde by ľudia mohli tráviť čas v tieni a mali prístup k vode a hygienickým zariadeniam,” vysvetlila riaditeľka OZ Vagus Alexandra Kárová.

Doplnila, že títo ľudia potom prirodzene vyhľadávajú úkryt v tieni stromov či v nákupných centrách. Odtiaľ sú však často vyháňaní.

Kritická situácia

Kritická je situácia najmä pre starších ľudí bez domova a tých, ktorí trpia kožnými ochoreniami. Ohrozuje ich prehriatie aj spálenie od slnka a v prípade ľudí s chronickými ochoreniami aj kolapsy.

Priamo v teréne ale aj v ošetrovni v dennom centre riešime najmä, zhoršené chronické rany, spáleniny od slnka a nedoliečené omrzliny zo zimy,” povedala Kárová.

Vyzvala tiež verejnosť, aby si všímala ľudí bez domova a v prípade potreby im poskytla pomoc.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk