Ľudia bez domova dostávajú v zimných mesiacoch intenzívnejšiu pomoc, otvorené je aj kontajnerové bývanie

Pomoc ludia bez domova ubytovanie.jpg

Počas najchladnejších mesiacov zavádzajú Zimný protokol, do ktorého je zapojená aj mestská polícia.

Bratislava počas zimných mesiacov zintenzívňuje pomoc ľuďom bez domova. Ako informuje hlavné mesto na sociálnej sieti, počas najchladnejších mesiacov v roku zavádzajú takzvaný Zimný protokol.

Pracovníci Mestského terénneho tímu v spolupráci s oddelením dostupného bývania a pomoci ľuďom bez domova od decembra do februára zintenzívňujú prácu v teréne a ponúkajú kontaktovaným ľuďom na ulici podľa záujmu a potreby teplé oblečenie, teplý nápoj a jedlo, prípadne spací vak.

Krízové nočné ubytovanie

Počas zimných mesiacov poskytujeme krízové nočné ubytovanie v mobilných kontajneroch mestského karanténneho zariadenia vrátane teplej večere, možnosti hygieny, čistého šatstva a ľahkých raňajok,“ približuje mesto.

Do krízového nočného ubytovania môže človeka bez domova priviezť mestská polícia alebo mimovládne organizácie. Areál na Hradskej ulici okrem zimného nocľahu poskytuje karanténu pre pozitívnych na COVID-19 v izolovanej zóne z opačnej strany. V kamennej budove je po novom zriadená 24-hodinová pobytová služba pre ľudí ohrozených stratou bývania.

Pomoc mestskej polície

Do zimného režimu je zapojená aj Mestská polícia (MsP) Bratislava. „Všetky jednotky MsP v spolupráci so sekciou sociálnych vecí sa budú počas nočných hodín zameriavať aj na ľudí, ktorí sú bez domova a vo verejnom priestore a budú im poskytovať potrebnú pomoc,“ konštatuje samospráva. MsP bude zabezpečovať aj krízovú intervenciu.

Ak bude daný človek v ohrození a noc na ulici preňho môže byť fatálna, MsP privolá spolupracujúcu prepravnú službu, ktorá zabezpečí prevoz ohrozeného človeka do krízového mestského nocľahu alebo do Nocľahárne sv. Vincenta Depaul,“ dodáva mesto.

Mestskí policajti tiež privolajú rýchlu zdravotnú pomoc v prípade, že bude človek v priamom ohrození života. „Pomáhať nám budú aj mimovládne organizácie, ktoré sú dôležitým partnerom mesta pri pomoci ľuďom bez domova. Tie budú meniť svoj chod tak, aby vedeli pomôcť prekonať najmrazivejšie dni a znížiť tak riziká spojené s nízkymi teplotami, ktorým čelia ľudia bez domova,“ doplnil magistrát.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk