Ľudia bez domova v celom meste sú sčítaní. Na čo sa použijú tieto dáta?

Kolaz bratislava pocitanie ludia osoby bez domova.jpg
Foto: Mesto Bratislava, Marek Velček - koláž BratislavaDen.sk

V priebehu dvoch mesiacov sa Bratislava spojila s dobrovoľníkmi, mestskými časťami a organizáciami, a spoločne pracovali na dôležitom projekte – sčítaní ľudí bez domova. Výsledky tohto úsilia budú slúžiť na lepšiu pomoc tým, ktorí ju potrebujú. 

Dva mesiace intenzívneho úsilia a spolupráce s rôznymi organizáciami, samosprávami a dobrovoľníkmi sa stali súčasťou minulosti. Sčítanie ľudí bez domova v Bratislave, realizované v období od 18. septembra do konca októbra, prinieslo hodnotné výsledky. Viac než 200 dobrovoľníkov, zamestnancov samosprávy a partnerských organizácií sa sčítania zapojilo s jediným cieľom – získať dôležité údaje.

Ako sa tieto údaje môžu premeniť na konkrétne opatrenia a zmeny v našom meste? Výsledky sčítania určia presný počet ľudí bez domova a tých, ktorí sú v bytovej núdzi. Ale to nie je všetko, tiež mestu poskytnú dôležité informácie o ich aktuálnych potrebách, životných situáciách a príčinách straty bývania.

Vek a zdravotný stav

Starostlivo zozbierané dáta o vekovej štruktúre mestu pomôžu lepšie nastaviť sociálne služby a programy pre rôzne skupiny, ako sú starší ľudia bez domova, mladí dospelí z detských domovov alebo produktívne vekové kategórie.

Informácie o zdravotnom stave zas ukážu, na ktorú skupinu je potrebné sa najviac sústrediť, či to sú ľudia so zdravotným postihnutím, ľudia s psychiatrickými diagnózami alebo tí, ktorí bojovali s návykovými látkami.

Dostupnosť služieb

Zozbierané údaje o sociálno-ekonomickom zázemí poskytnú informácie o tom, kde je potrebné zaviesť konkrétne opatrenia. Mesto zistí, či ide o ľudí po skončení trestu odňatia slobody, mladých dospelých, osamelých seniorov, rodiny, samoživiteľov s deťmi alebo dlhodobo nezamestnaných.

Odpovede na otázky týkajúce sa dostupnosti služieb pomôžu určiť, či by sa mesto malo sústrediť na ambulantné, pobytové alebo podporné služby, vrátane stravovania a zabezpečenia hygieny. Zo sčítania získame aj dôležité údaje pre nastavenie preventívnych opatrení a potrebných zmien v rámci samosprávy a sociálnych služieb.

Výsledky zo sčítania

Výsledky sčítania ľudí bez domova v meste sa stane kľúčovým nástrojom na zefektívnenie pomoci pre tých, ktorí ju potrebujú. Výsledky budú zverejnené na začiatku roku 2024. Mesto tiež vyjadruje nesmiernu vďaku všetkým, ktorí sa do sčítania zapojili.

Ide o organizácie a spoločnosti IVPR, DEPAUL SLOVENSKO, nezisková organizácia, Doma u Kapucínov, n.o., Domov pre každého, Domov sv. Jána z Boha, EQUITA, Sant’Egidio Slovakia, Kresťania v meste, ODYSEUS, Občianske združenie PRIMA, OZ Proti Prúdu – vydavateľ NOTA BENE, STOPA Slovensko, Vagus a mestské časti Rača a Petržalka, a ďalší.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk