Ľudia, ktorým záleží na budúcnosti a zdraví detí, sa zídu na Klimatickom pochode rodičov

Namestie snp bratislava za slusne slovensko mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Klimatický pochod rodičov sa snaží poukázať na rapídne klimatické zmeny, ktoré môžu negatívne ovplyvniť budúcnosť.

Za budúcnosť detí sa stretnú nielen rodičia, prísť môže každý a to v nedeľu 12. mája o 15.00 hod. na Námestí SNP. Organizátori poukazujú na neistú budúcnosť dnešných detí, pričom zdôrazňujú, že aj vedci už dlhšie pred klimatickými problémami varujú. Podľa slov organizátorov je potrebné udržať oteplenie planéty pod 1,5 °C, ktoré podľa nich hrozí už o 12 rokov. Podmienkou pre zvrátenie situácie je aj zníženie emisii CO2.

Cieľom Klimatického pochodu rodičov je podnietiť kompetentných, aby konali a podnikli okamžité kroky pre zníženie emisií skleníkových plynov.

Požiadavky pochodu rodičov:

  1. Zavedenie klimatického stavu núdze. Ochrana klímy sa musí stať prioritou. Pri prijímaní všetkých rozhodnutí musí Slovenská republika prihliadať na ich vplyv na zmenu klímy.
  2. Urýchlené vypracovanie ambiciózneho akčného plánu prechodu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku s cieľom obmedziť zvýšenie teploty o 1.5 °C.
  3. Ukončenie podpory znečisťovateľov, okamžitý odpis zásob uhlia a ukončenie nepriamych dotácií uhlia a podporu priemyslu spôsobujúceho vysoký nárast emisií.
  4. Okamžitý ústup od fosílnych palív v rámci výkonu akcionárskych práv Slovenskej republiky v medzinárodných inštitúciách aj na Slovensku. Nech Slovenská republika prostredníctvom bankových investícií, záruk ani prostredníctvom firiem, v ktorých vlastní akcie, neprispieva na rozvoj projektov ťažby a využívania fosílnych palív.
  5. Urýchlené zastavenie odlesňovania Slovenska, zavedenie opatrení na zníženie emisií v poľnohospodárstve, účinná ochrana vodných zdrojov a ochrana biodiverzity.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk