Ľudia môžu využívať bezplatné právne poradne vo viacerých mestských častiach Bratislavy

matrika, podpis
ilustračné: SITA

Výnimočne však bude v stredu 17. októbra zatvorená poradňa v Petržalke.

V hlavnom meste SR Bratislave môžu obyvatelia využívať bezplatné právne poradne vo viacerých mestských častiach. Právna poradňa je v bratislavskom Novom Meste k dispozícii občanom dvakrát v týždni. Ľudia si môžu prísť po bezplatnú radu v pondelok od 13:00 do 17:00 a v stredu od 09:00 do 12:00. „Kancelária neposkytuje poradenstvo v trestných veciach a nezastupuje klientov v konaniach na súdoch,“ informoval agentúru SITA hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger.

Ako dodal, najčastejšie sa chodia občania poradiť pri problémoch, ktoré sa týkajú občianskeho práva (najmä vysporiadania majetku či dedičského konania), zákona o rodine (napríklad v otázke výživného) či Zákonníka práce.

Impulzom pre vznik bezplatnej právnej poradne v roku 2013 bol nárast sťažností hlavne starších občanov z mestskej časti na ataky tzv. „šmejdov“. Tí pod rozličnými zámienkami nútili občanov uzavrieť nevýhodné a predražené obchody, hlavne na spotrebný tovar, veľakrát aj pod fyzickým nátlakom.

Podľa Františka Chamulu z právneho oddelenia Miestneho úradu Bratislava – Nové Mesto sa v oblasti ochrany spotrebiteľa situácia zlepšila. „Pomohla tomu prevencia, ale aj zmena legislatívy. Ľudia sú už ostražitejší,“ spomenul. Klienti podľa neho požadujú najmä praktické vysvetlenie ich problému, zorientovanie v právnej veci a naznačenie správneho postupu v konkrétnej veci.

Bezplatná právna poradňa funguje aj Petržalke v budove Technopolu na Kutlíkovej ulici. Občania ju môžu využívať na prízemí, v kancelárii č. 001. Konzultačné hodiny sú v pondelok od 13:00 do 17:00 a v stredu od 09:00 do 12:00. Ako však pripomína samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke, v stredu 17. októbra bude poradňa zatvorená.

„Každý, kto chce radu, musí byť úprimný. Čím viac človek zamlčí, o to horšiu radu dostane,“ povedala Jarmila Doleželová, ktorá svojimi právnymi radami Petržalčanom pomáha. Podľa nej sú niektoré problémy v štádiu, keď sa dajú riešiť ešte k spokojnosti sťažovateľov, iné sú výsledkom dlhotrvajúcich sporov, naivných predstáv a nezodpovedných rozhodnutí, pre ktoré sa ľudia ľahkovážne rozhodli. Ľudom nepomáha len s právnymi radami, pomáha im aj napísať odvolanie či žiadosť. Za riešenie rôznych problémov získala Jarmila Doleželová od petržalského starostu Vladimíra Bajana aj ocenenie Osobnosť Petržalky. Bezplatná právna poradňa funguje aj Petržalke od roku 2012.

Využívať bezplatné právne rady môžu dva roky aj obyvatelia mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Každú druhú stredu v mesiaci v čase od 14:00 do 17:00 sú na miestnom úrade k dispozícii právnici, aby poradili Karlovešťanom pri riešení problémov. „Obracajú sa na nás najmä v oblasti rodinného a dedičského práva, v majetkovo-právnych problémoch, ale aj vo veciach pracovno-právnych a susedských vzťahov,“ poznamenal karloveský vicestarosta Branislav Záhradník, ktorý je koordinátorom poradne.

Poradňa nenahrádza služby advokátov ani notárov. Nevypracováva podania, ani nezastupuje občanov v konaní pred súdmi. V čase od 14:00 do 15:30 je vyhradená vopred objednaným záujemcom. V čase od 15:30 do 17:00 je poradňa otvorená bez potreby vopred sa objednávať. Informácie zverejňuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk