Ľudia sa do rekonštrukcií najviac púšťajú na jar. Opravám nahráva počasie aj výhodné ceny

Obrazok1 2.jpg
Počasie a vysoké ceny energií prajú rekonštrukciám domov. Využite jarné akcie. Foto: LOMAX

Nová fasáda, výmena dverí, okien či inštalácia vonkajších žalúzií. To sú len niektoré úpravy, do ktorých sa ľudia na jar púšťajú. Sľubujú si pritom od nich najmä dlhodobé energetické aj finančné úspory. Podľa odborníkov preto tohto roku môžu byť kvôli prudkému zdražovaniu energií práve rekonštrukcie ešte viac žiadané. Dopytu idú v ústrety tiež výrobcovia, ktorí na jar chystajú výrazné zľavové akcie.

Jarné mesiace nahrávajú nielen novej výstavbe domov a bytov, ale tiež úprave tých existujúcich. Stúpajúci záujem o rekonštrukcie a modernizácie s ústupom zimy potvrdzujú odborníci z praxe. „Najmä v poslednom roku sa ukazuje, že ľudia sú kvôli vysokým cenám energií ešte viac motivovaní investovať do úsporných riešení v bývaní,“ vysvetľuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti LOMAX.

Vonkajšie žalúzie šetria tým, že zadržujú teplo

Podľa Přichystala sa obľúbeným riešením posledných rokov stalo najmä exteriérové tienenie. „Slúži totiž nielen na zatienenie, ale efektívne funguje tiež ako izolácia okien, takže prináša okamžitú a citeľnú úsporu energií,“ vysvetľuje. Napríklad predokenné rolety v zime zabraňujú úniku drahocenného tepla. Náklady na vykurovanie tak môžu znížiť až o 10 percent.

Obrazok1 1.jpg
Vonkajšie rolety zabraňujú únikom tepla cez okná. Foto: LOMAX

Tieniacu techniku si však ľudia spájajú najčastejšie s letom. Napríklad vonkajšie žalúzie vďaka svojej konštrukcii zvládnu zadržať až 96 % slnečného svitu, a v horúcich mesiacoch tak dom pasívne chladia. Teplotu v domácnosti dokážu znížiť dokonca až o 10 stupňov. Sú tak skvelou náhradou za klimatizáciu, ktorá je energeticky aj finančne veľmi náročná na prevádzku. „Vonkajšie žalúzie sa tak rozhodne vyplatí obstarať už pred letom. Na ich ovládanie teraz navyše ponúkame do konca apríla zľavu až 30 percent,“ doplňuje Přichystal.

Skontrolujte, či dvere a okná neprefukujú 

S úsporami rovnako ako vonkajšie žalúzie pomôžu nové okná a dvere. Pri tých starých totiž často po obvode vznikajú škáry, ktorými v zime uniká teplo a v byte sa tvorí nepríjemný prievan.

Obrazok2.jpg
Hliníkové dvere majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Foto: LOMAX

Vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti majú v tomto smere nové okná a dvere z hliníka. Eliminujú limity z hľadiska opotrebovania, a to tak v porovnaní s drevenými variantmi, ako aj plastovými. „Hliník je pevný a tuhý, takže sa nedeformuje ani nijako neohýba. O jeho kvalite svedčí tiež obľúbenosť medzi zákazníkmi. Preto náš najpredávanejší model hliníkových vchodových dverí ponúkame v rámci jarnej akcie iba za cenu rámu,“ doplňuje Přichystal.

Zamerajte sa tiež na garážové vráta

Obľúbeným inovatívnym prvkom je tiež výmena garážových vrát. Úlohu ale nehrá iba snaha ušetriť, ale najmä bezpečnostné riziká. V roku 2022 totiž na Slovensku vzrástol počet krádeží. Polícia zaznamenala vyše 3 500 prípadov, to je viac ako v predchádzajúcom roku.

Obrazok3.jpg
Poriadne garážové vráta nielen sporia energie, ale tiež zaisťujú bezpečnosť. Foto: LOMAX

Najvyššiemu riziku sú vystavené garáže, ktoré stoja samostatne. Zlodeji tak majú čas vráta nepozorovane otvoriť. „Vráta preto odporúčame vybaviť bezpečnostným zámkom, či súpravou SPECIAL 109, ktorá garážové vráta ochránia proti násilnému otvoreniu. Súprava zodpovedá bezpečnostnej triede RC2, ktorá odolá použitiu sily a jednoduchého náradia ako páčidlo, skrutkovač alebo kliešte. Až do konca apríla túto súpravu zákazníkom ponúkame zadarmo,“ uzatvára Přichystal.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk