Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bezdomovec
Foto: ilustračné, SITA
16. marca 2020 Zdravie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Ľuďom bez domova v tejto situácii chcú zabezpečiť bratislavské OZ Vagus a Depaul Slovensko, prijali opatrenia

Obe združenia sa sústredili predovšetkým na zvýšenú hygienu a informovať o rizikách koronavírusu.

Bratislavské občianske združenia Vagus a Depaul Slovensko, zamerané na pomoc bezdomovcom, prijali opatrenia, ktoré majú chrániť ľudí bez domova pred koronavírusom. Obe združenia sa sústredili predovšetkým na zvýšenú hygienu a informovať o rizikách koronavírusu. Programová riaditeľka OZ Vagus Petra Červená informovala, že ľuďom bez domova pri vstupe do denného centra merajú teplotu a kontrolujú príznaky ochorenia.

Klientom zároveň poskytujú infomateriál o prevencii a tiež kontakty, na ktoré sa možno obrátiť v prípade objavenia príznakov. V dennom centre je povinná dezinfekcia a umývanie rúk.

Každý klient dostane v dennom centre vitamín C a D plus balíček hygienických vreckoviek. Kašľajúcim či kýchajúcim klientom poskytuje OZ Vagus rúška. Rovnaký postup uplatňujú aj terénni pracovníci OZ Vagus, chýbajú však menšie dezinfekčné gély.

Nedostatok zabezpečenia

Zatiaľ nebol medzi bezdomovcami zachytený človek s teplotou nad 38° Celzia či príznakmi ochorenia. „Otázne zostáva, kde bude umiestnený človek bez domova, u ktorého bude podozrenie na ochorenie a bude čakať na výsledky vyšetrení,“ povedala pre agentúru SITA Petra Červená.

Červená tiež dodala, že OZ Vagus nedisponuje dostatočným materiálnym zabezpečením, ako sú respirátory, rúška či menšie dezinfekčné gély pre klientov do terénu a čakajú na dodávku od hlavného mesta Bratislava. Ľudia bez domova v rámci opatrení spolupracujú, meranie teploty a poskytovanie vitamínov vnímajú pozitívne.

Zatvorené útulky

OZ Depaul Slovensko prijalo vo svojich útulkoch podobné bezpečnostné opatrenia. Útulok sv. Lujzy de Marillac pre ťažko chorých ľudí bez domova a Útulok sv. Vincenta de Paul sú však pre verejnosť a nových klientov zatvorené do odvolania.

Do zariadení majú prístup len zamestnanci. Terénna práca, Ošetrovňa sv. Alžbety a Nocľaháreň zatiaľ fungujú bez zmeny, so zvýšenými bezpečnostnými opatreniami, informuje agentúru SITA Zuzana Kuľhová, fundraiserka Depaul Slovensko.

Zamestnanci v Nocľahárni sv. Vincenta De Paul majú pri práci respiračné rúška, ochranné okuliare a plášte. Na komunitných stretnutiach informujú klientov o rizikách koronavírusu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X