Onkológovia varujú: Tieto potraviny by ste mali zo svojej stravy vynechať, prispievajú k vzniku rakoviny. 6 najnebezpečnejších potravín

Rakovina
Rakovina Foto: www.shutterstock.com

Rakovina patrí medzi zložitý súbor ochorení, na ktorých vývoj vplýva viacero faktorov. Genetika, fajčenie, nezdravá a nepravidelná strava, niektoré infekcie, chemikálie a žiarenie sú najznámejšie rizikové faktory. Dôležitú úlohu však zohráva aj výživa.

Vplyv stravy na prevenciu rakoviny

Podľa vedeckých štúdií zohráva v rozvoji rakoviny významnú úlohu nedostatok pohybu a zlé stravovacie návyky. Zmenou životného štýlu, ako je ukončenie fajčenia, udržovanie zdravej telesnej hmotnosti a pravidelný pohyb, môžete znížiť riziko vzniku rakoviny. Aj jednoduché aktivity, ako sú prechádzky, môžu mať pozitívny vplyv.

Tu sú štyri najnebezpečnejšie potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť:

  1. Umelé sladidlá a rafinovaný cukor
    Rafinovaný cukor nielenže zvyšuje hladinu inzulínu, ale takisto podporuje rast rakovinových buniek. Nemecký vedec Otto Warburg, nositeľ Nobelovej ceny za medicínu, prvýkrát dokázal, že nádory sa živia cukrom. Aj keď nie je definitívne potvrdené priame spojenie medzi cukrom a rakovinou, jeho konzumácia môže prispieť k obezite, ktorá je známa príčinou niektorých typov rakoviny.
    Alternatívy: Med, palmový cukor, surová melasa, javorový sirup, stevia.
  2. Spracované mäso (údeniny)
    Produkty ako slanina a klobásy, ktoré spadajú pod spracované mäso, sú klasifikované Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) ako karcinogénne. Štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia týchto potravín môže zvyšovať riziko rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva. Tieto potraviny obsahujú dusičnany a ďalšie chemikálie, ktoré sú známe svojou nebezpečnosťou.
    Riziko: Závisí od množstva a frekvencie ich konzumácie.
  3. Hydrogenované oleje
    Tieto oleje, známe aj ako transmastné kyseliny, sú chemicky upravené pre dlhšie skladovanie. Obsahujú chemikálie, ktoré zlepšujú chuť a eliminujú zápach. Štúdie ukazujú, že konzumácia hydrogenovaných olejov môže dvojnásobiť riziko rakoviny prsníka. Mnohé krajiny ich už obmedzili alebo zakázali.
    Alternatívy: Extra panenský olivový olej, kokosový olej, palmový olej.
  4. Zemiakové lupienky (chipsy)
    Chipsy sú vyprážané v hydrogenovaných olejoch a majú vysoký obsah soli, čo môže viesť k priberaniu a zvýšeniu rizika rakoviny. Pri ich pražení sa vytvára akrylamid, karcinogénna látka, ktorá je prítomná aj v cigaretách.
    Odporúčanie: Obmedzte ich konzumáciu na minimum.
  5. Pukance (popcorn)
    Pukance z mikrovlnky sú rýchlo pripravené a obľúbené, avšak obaly obsahujú toxín perfluóroktánovú kyselinu (PFOA), ktorý môže zvyšovať riziko vzniku niekoľkých typov rakoviny. Odporúča sa vybrať pukance z obalu a pripraviť ich v miske vhodnej do mikrovlnky.
  6. Rafinovaná biela múka
    Rafinovaná múka je zbavená výživových látok a bielená chlórom, čo znižuje jej nutričné hodnoty. Má vysoký glykemický index, ktorý zvyšuje hladinu inzulínu bez dodania potrebných živín. Potraviny s vysokým obsahom bielej múky môžu viesť k inzulínovej rezistencii.
    Alternatívy: Celozrnná múka, mandľová múka, jačmenná múka.

Zmenou týchto stravovacích návykov môžete prispieť k prevencii rakoviny a zlepšiť svoje celkové zdravie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk