Prečo niektorí ľudia takmer nikdy neochorejú, zatiaľ čo iní majú pocit, že sú stále chorí? Vedci prinášajú odpoveď!

stále chorí
stále chorí Foto: www.depositphotos.com

Je to otázka genetiky? Šťastia? Alebo existujú skutočne „superzdraví“ ľudia? Ak patríte medzi tých, ktorých skolí každý vírus, hoci dbáte o zdravý životný štýl, môže vás rozčuľovať, že váš kolega, ktorý si dáva na raňajky tequilu, je zdanlivo voči chorobám imúnny.

Prečo niektorí ľudia nikdy neochorejú? Výskumy naznačujú, že priemerný človek počas života ochorie približne 200-krát, pričom ide o bežné ochorenia ako viróza, chrípka či kašeľ. No niektorí ľudia akoby nikdy nič nechytili a stále vyzerajú zdravo. Majú nejaké tajomstvo, ktoré ostatní nepoznajú?

Prečo niekto ochorie a iný nie?

Aj keď sa zdá, že niektorí ľudia podliehajú chorobám viac ako iní, dôvodom je predovšetkým genetická výbava, pretože neexistujú dôkazy o tom, že by tu zohrávali úlohu iné faktory. „Niektorí z nás zdedili gény imunitného systému, ktoré výborne reagujú na konkrétne vírusy,“ vysvetľuje profesor imunológie Daniel Guardis z Univerzity v Manchestri. „To ale neznamená, že niekto má lepší alebo horší imunitný systém.“ Znamená to len to, že niektorí ľudia majú vďaka konkrétnym génom lepšiu obranu proti chrípke. Imunitný systém každého z nás reaguje na ochorenia rôzne, čo je dôležité pre prežitie ľudského druhu. To však neznamená, že imunitu nemožno posilniť. Skúste tieto odborné tipy!

Včasná expozícia a imunitný systém

Budovanie imunity je dôležité začať čo najskôr, ideálne už v detstve. Odborníci odporúčajú vystaviť deti určitým baktériám a vírusom, aby ich imunitný systém zosilnel a v budúcnosti menej podliehali alergiám. Tento prístup, známy ako „hygienická hypotéza“, je podporený výskumami. Tie naznačujú, že nadmerné používanie dezinfekcie, antibakteriálnych prípravkov a neustále umývanie rúk môže zabrániť vzniku zdravých črevných baktérií, ktoré sú dôležité pre dlhodobé zdravie. To samozrejme neznamená, že deti by mali jesť nemyté ovocie alebo zanedbávať základnú hygienu.

Cvičenie a imunitný systém

Štúdie na Harvard Medical School ukazujú, že pravidelné cvičenie posilňuje imunitu a zlepšuje krvný obeh, pričom zároveň pozitívne vplýva aj na psychickú pohodu. Odborníci odporúčajú 150 minút stredne intenzívnej aeróbnej aktivity týždenne (30 minút denne, päť dní v týždni), pričom dvakrát do týždňa by ste mali zaradiť aj silový tréning.

Dôležitosť kvalitného spánku

Kvalitný spánok má veľký vplyv na imunitu. Štúdia publikovaná v Národnom centre pre biotechnologické informácie v americkom Marylande zistila, že ľudia, ktorí spia len päť a pol hodiny, majú až štvornásobne vyššie riziko prechladnutia v porovnaní s tými, ktorí spia minimálne sedem hodín.

Súvislosť medzi stresom a chorobami

Vedci jednoznačne potvrdzujú, že stres je pre zdravie a imunitný systém veľmi škodlivý. Chronický stres totiž zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormónu. Krátkodobo kortizol pomáha organizmu bojovať proti infekciám, no ak je jeho hladina dlhodobo zvýšená, môže imunitnú odpoveď oslabiť. Stres navyše negatívne vplýva na duševnú aj fyzickú pohodu, preto je dôležité hľadať spôsoby, ako ho minimalizovať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk