Magistrát by chcel do územného plánu vložiť prísnu reguláciu reklamných stavieb

mesto bratislava ilustračná
Foto: ilustračné, Mesto Bratislava

Návrh počíta so štyrmi zónami regulácie, ktoré rešpektujú prirodzené členenie mesta.

Magistrát hlavného mesta Bratislavy navrhuje do územného plánu vložiť prísnu reguláciu reklamných stavieb. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Bratislava chce zaviesť nové prísne pravidlá pre umiestňovanie reklamy a vyčistiť tak verejný priestor. Preto predkladá reguláciu reklamných stavieb priamo do územného plánu prostredníctvom zmien a doplnkov, ktoré tento mesiac prejdú verejným prerokovaním,“ uviedla hovorkyňa. Návrh počíta so štyrmi zónami regulácie, ktoré rešpektujú prirodzené členenie mesta.

Obmedzenie umiestňovania

Prvým krokom by malo byť obmedzenie umiestňovania nových reklamných stavieb v budúcnosti. „Súčasný stav, keď nesystematické umiestňovanie reklamných stavieb zasahuje do kvality mestských priestorov, chceme nahradiť jasnými a jednotnými pravidlami,“ vysvetlil magistrát.

K tomuto kroku hlavné mesto pristupuje, nakoľko sa vizuálny smog v Bratislave stal neúnosným. Ešte minulý rok sme vypovedali nájomné zmluvy reklamným stavbám na mestských pozemkoch a postupne tieto reklamy odstraňujeme. V rovnakom čase ale naďalej pribúdajú nové reklamné stavby na pozemkoch, ktoré mestu nepatria,“ doplnil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Vizuálny smog

Nové pravidlá v územnom pláne prinesú výsledky najmä v dlhodobejšom horizonte, a to výrazným obmedzením osádzania nových reklamných stavieb a zároveň postupným znižovaním počtu existujúcich.

Ak mestské zastupiteľstvo navrhované zmeny územného plánu na budúci rok schváli, v Bratislave už nebude možné získať stavebné povolenie alebo ohlášku na reklamnú stavbu, ktorú v danej zóne územný plán neumožňuje.

Viditeľne sa tak začne postupne znižovať záťaž vizuálneho smogu, čo prospeje premene verejných priestranstiev na atraktívne verejné priestory,“ vysvetľuje mesto.

Rozvoj električkových tratí

Zmeny a doplnky riešia aj územné plány zón či električkovú trať v novom centre s možnosťou budúceho ďalšieho rozvoja električkových tratí vybudovaním radiály do Podunajských Biskupíc a Vrakune.

Prerokovanie návrhu zmien a doplnkov 07 bude v termíne od 10. novembra do 18. decembra. Podrobné informácie sú zverejnené na stránke hlavného mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk