Magistrát nerieši svoj pozemok, ktorý je v zlom stave. Staromešťanom došla trpezlivosť a spísali petíciu

Vnútroblok na Mýtnej/Šancovej
Foto: Tomáš Kizak - koláž Bratislavadeň

Vnútroblok obytných domov patriaci magistrátu na Mýtnej ulici č. 25-29 a Šancovej ulici č. 70-84 v Starom Meste je v zanedbanom stave a miestni obyvatelia sa dožadujú jeho revitalizácie.

Keď nepomohli kompetentní, vzali situáciu do vlastných rúk. Miestnym obyvateľom pretiekol pohár trpezlivosti a rozhodli sa riešiť záležitosť týkajúcu sa zanedbaného vnútrobloku petíciou.

Požiadavky obyvateľov

Prioritou je, aby sa odstránil havarijný stav pozemku, kde sa aktuálne parkuje. Plocha na parkovanie je vyštrkovaná, avšak po čase vznikli priehlbiny, ktoré sú častokrát zaplnené vodou alebo veľké nerovnosti. Organizátori petície požadujú vyrovnať plochu, osadiť drenážnu vrstvu, zvýšiť retenciu pozemku a zadržiavať dažďovú vodu, prečistiť vpusty a dostupnú kanalizáciu vnútrobloku. Požadujú tiež vytvoriť komunikáciu pre chodcov.

Organizátorom petície je občianske združenie Slušné bývanie Staré mesto, ktorého predsedom je Tomáš Kizak. Zároveň je tu aj rezidentom už niekoľko rokov. Konštatuje, že situácia týkajúca sa vnútrobloku sa počas rokov nezmenila a neprišlo k žiadnej výraznej zmene. „V roku 2019 asi trom domom spôsobili silné zrážky škody na majetku, keď nám vytopilo pivnice a výťahy v celkovej výške škody cez 30-tisíc eur,“ priblížil Kizak.

Kizak priblížil, že rezidentov znepokujuje najviac samotná kvalita parkovania. Autá bežne stoja na zeleni. Ďalším problémom sú kaluže dažďovej vody vznikajúce pre nespevnený povrch.

Screenshot 2022 06 11 at 13.27.51.jpg
Foto: Tomáš Kizak
Screenshot 2022 06 11 at 13.28.06.jpg
Foto: Tomáš Kizak
Vnútroblok na Mýtnej/Šancovej
Foto: Tomáš Kizak

„Prechod cez parčík nemá schopný chodník, ten chýba prakticky všade a častokrát dochádza k stretom viacerých automobilov a chodcov. Vstup z Mýtnej ulice do vnútrobloku je niekedy ťažko priechodný. Je dosť nebezpečné, keď musíte cúvať automobilom späť na Mýtnu, lebo sa neviete dostať dnu,“ opísal organizátor petície.

Medzi ďalšími požiadavkami organizátorov petície svieti osadenie bezpečnostných kamier a zaradenie tejto lokality medzi kontrolné body bratislavskej mestskej polície. Podľa obyvateľov sa v okolí pozemku potulujú rôzne skupiny ľudí vyzerajúce na bezdomovcov a nedávno ktosi dvakrát po sebe vylomil dvere v stojisku na zber komunálneho odpadu.

Vnútroblok na Mýtnej/Šancovej
Na pozemku stoja často autá nerezidentov. Foto: Tomáš Kizak

Petíciu dostal magistrát

Petíciu podporili desiatky ľudí. Kizak informoval, že sa už nachádza na bratislavskom magistráte a budú čakať, ako sa k situácii postaví.

O vyjadrenie sme požiadali aj bratislavský magistrát. Hovorkyňa Dagmar Schmucková uviedla, že petíca bola doručená do podateľne v utorok 31. mája a magistrát výsledok vybavenia petície oznámi písomne do 30 pracovných dní od doručenia petície.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk