Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mesto bratislava ilustračná
Foto: ilustračné, Mesto Bratislava
24. apríla 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Magistrát pripravuje zmeny a doplnky územného plánu hlavného mesta, majú tri okruhy

Prvým z troch tematických okruhov je rozvoj mestských častí, druhou regulácia reklamných stavieb a poslednou je zmena v oblasti dopravy.

Hlavné mesto Bratislava pripravuje obstarávanie zmien a doplnkov územného plánu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca magistrátu Peter Bubla.

Aktuálne pripravovaný balík zmien a doplnkov sa týka oblasti rozvoja mestských častí, reklamných stavieb a dopravy. Všetky tri okruhy predstavujú momentálne najakútnejšie potreby mesta v celomestskom verejnom záujme,“ uviedol hovorca.

Zmena územného plánu

Vedenie hlavného mesta deklarovalo, že má záujem na zmene územného plánu Bratislavy. Ten aktuálny je ešte z roku 2007 a dnes už nereflektuje viaceré potreby mesta.

Keďže spracovanie nového územného plánu hlavného mesta je mnohoročný proces, ktorého trvanie možno ťažko odhadnúť, mesto paralelne s jeho prípravou pristupuje k zmenám a doplnkom súčasného územného plánu,“ uvádza mesto a dodáva, že doplnky sú rozdelené do menších a tematicky homogénnejších balíčkov, ktoré môžu byť zároveň častejšie predkladané na schválenie.

Mesto tak dokáže rýchlejšie a pružnejšie reagovať na jednotlivé potreby. Výhodou tohto postupu je zároveň aj lepšia predvídateľnosť celého procesu obstarávania, vrátane väčšej zrozumiteľnosti pri samotnom prerokúvaní,“ vysvetľuje magistrát.

Prvý okruh

Prvým z troch tematických okruhov, ktoré budú zahrnuté do aktuálne pripravovaných zmien a doplnkov územného plánu Bratislavy je rozvoj mestských častí.

Predstavitelia mestských častí v súlade s komunálnymi záujmami požadovali aktualizovať zoznam území pre spracovanie územných plánov zón (ÚPZ) za účelom zabezpečenia podrobnejšej regulácie pre usmerňovanie investičnej činnosti,“ vysvetľuje mesto.

V záväznej textovej časti územného plánu mesta budú preto doplnené schválené ÚPZ v rámci jednotlivých mestských častí a určenie území, pre ktoré je potrebné spracovať ÚPZ podľa aktuálnych potrieb jednotlivých mestských častí.

Naďalej bude ponechaná možnosť spracovania ÚPZ podľa potreby mesta a jednotlivých mestských častí aj pre ostatné územie mesta.

Druhý okruh

Druhou zmenou bude regulácia v oblasti reklamných stavieb. „Cieľom tejto regulácie je určiť jednotné pravidlá pre umiestňovanie reklamných stavieb na území hlavného mesta v zhode s verejným a súkromným záujmom tak, aby nebola ovplyvnená kvalita mestských verejných priestorov, priehľadov, urbanistickej a architektonickej kvality mesta,“ vysvetľuje magistrát.

Návrh ráta s viacerými stupňami regulácie, ktoré rešpektujú prirodzené členenie mesta a kde budú povolené iba vybrané typy reklamných stavieb.

Prioritou je umiestňovať tieto stavby v menšom počte, kvalitnejšom vyhotovení a pre prostredie mesta na vhodnejších lokalitách,“ doplnilo mesto.

Tretí okruh

Poslednou aktuálne pripravovanou zmenou územného plánu mesta je zmena v oblasti dopravy, ktorá počíta s novou trasou električky po Pribinovej, Košickej a Miletičovej ulici.

Dôvodom pre návrh novej električkovej dráhy na území mesta je najmä dynamický urbanistický rozvoj na území bratislavských Nív. Štúdie ukazujú, že denne sa tu bude pohybovať až okolo 200-tisíc ľudí, v súčasnosti bez napojenia na kvalitnú verejnú dopravu,“ uvádza mesto.

Nová električková trať sa navrhuje v úseku od Šafárikovho námestia (Starý most) cez Pribinovu a Košickú ulicu na Miletičovu ulicu a vytvorí nový mestský okruh s prepojením Petržalskej a Ružinovskej radiály.

Realizácia predmetnej trate zároveň vytvorí podmienky pre ďalší rozvoj električkových trás vrátane prípravy a vybudovania radiály do Podunajských Biskupíc a Vrakune,“ uzavrelo mesto.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X