Bratislavčanov pracujúci v rakúskych pohraničných obciach čaká koncom roka nemilá zmena. Dopravný podnik Bratislava (DPB) ruší linku 901, ktorá premáva z Bratislavy spod mosta SNP cez obec Wolfsthal do mestečka Hainburg an der Donau.
Autobusom 901 každodenne dochádzajú ľudia za prácou a počas víkendov navyše linku hojne využívajú aj Bratislavčania, ktorí si prídu do Rakúska nakúpiť, alebo sa vyberú na výlet.
Obecný radca a poslanec mesta v Hainburgu Rastislav Pavlík povedal, že túto linku využívajú denne aj stovky Slovákov, ktorí bývajú a pracujú nielen v tomto mestečku a Kitsee, ale aj v obciach Bad Deutsch Altenburg, Petronell-Carnuntum a na území Marchfeldu (Moravského poľa).
Linka má riadne povolenie rakúskych úradov a veľmi intenzívne ju podporujú starosta Wolfstahlu Gerhard Schödinger, starosta Hainburgu Helmut Schmid aj starostovia ostatných okolitých obcí.
Zrušenie nerentabilnej linky, alebo prenechanie biznisu súkromnej firme?
Bratislavský magistrát uviedol, že medzinárodná linka 901 bola predmetom viacerých diskusií s DPB, spoločnosťou Slovak Lines aj so starostami rakúskych obcí. Výsledkom rokovaní je podľa nich zánik pôvodnej linky 901.
„Záverom týchto diskusií je, že prevádzkovanie linky č. 901 má prevziať spoločnosť Slovak Lines, pravdepodobne na prelome rokov 2019-2020.“ uviedol hovorca magistrátu Peter Bubla.
Hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová informovala, že DPB na základe týchto dohôd odovzdá licenciu na prevádzku linky spoločnosti Slovak Lines.
„Linka 901 je dlhodobo nerentabilná a prevádzkovanie takejto medzinárodnej linky podlieha úplne iným pravidlám ako prevádzkovanie bežných liniek MHD na území Bratislavy,“ vysvetlila Volfová.
Nie je však zrejmé, prečo prečo súkromný dopravca chce prebrať nerentabilnú linku a či súkromná spoločnosť Slovak lines zaplatí za lukratívnu licenciu.
Unikát Schengenského priestoru
Poslanec mesta Hainburg Pavlík prirovnal zrušenie tejto linky k pretrhnutiu pupočnej šnúry medzi Bratislavou a rakúskym pohraničím. Zároveň sa obáva, že zmenou prevádzkovateľa cestovný lístok zdražie. „Niekoľko stoviek ľudí príde o cenovo dostupné denné cestovanie za prácou a štúdiom do Bratislavy,“ obáva sa poslanec.
Zľavy pre študentov a dôchodcov sú ohrozené, očakáva sa až dvojnásobné zvýšenie ceny
V súčasnosti stojí obojsmerný lístok 3 eurá. Deti, študenti a dôchodcovia cestujú za polovicu. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré sa podarili Pavlíkovi získať, plánuje údajne Slovak Lines zvýšiť cenu lístkov na dvojnásobok.
Pavlík navyše zdôraznil, že ak linka vypadne zo systému MHD, stratia cestujúci prepojenie napríklad na systém električeniek, čo zvýši značne náklady bežným ľuďom.
Súkromný prepravca Slovak lines patrí firme HB Reavis, ktorá je jedna z najväčších developerských spoločností v hlavnom meste. Práve táto firma stojí aj za uzatvorením ulice Mlynské Nivy a okolitou výstavbou, kde sa uzatvorenie predĺžilo takmer o jeden rok oproti pôvodne avizovanému termínu. V roku 2020 sa očakáva, že HB Reavis otvorí nové nákupné centrum na Mlynských Nivoch.