Magistrát testuje nové parkovacie senzory na troch miestach v meste

parkovanie parkovacia politika parkovisko autá cesta petržalka bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Dáta z parkovacích senzorov pomôžu sledovať obsadenosť a využívanosť vybraných parkovacích miest.

Magistrát Bratislavy testuje na troch miestach v meste nové parkovacie senzory. „Spoluprácou inovačného tímu, tímu parkovacej politiky a bratislavskej mestskej polície vznikol ďalší pilotný projekt, vďaka ktorému v živom mestskom prostredí testujeme parkovacie senzory,“ uvádza v tlačovej správe hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Dáta z parkovacích senzorov pomôžu sledovať obsadenosť a využívanosť vybraných parkovacích miest a vyhodnotiť účinnosť a vhodnosť nastavených pravidiel parkovania.

Podľa nazbieraných dát o využívaní parkovacích miest môžeme napríklad meniť dĺžku povoleného parkovania alebo časové rozpätie, v ktorom tieto pravidlá platia,“ doplnila.

Kontrola aj navigácia

Obyvateľom Bratislavy prinesú senzory možnosť skontrolovať si na diaľku cez internetový prehliadač, či sú parkovacie miesta voľné alebo obsadené.

Vo vybraných lokalitách bude možné využiť aj službu navigácie na dané parkovisko cez mobilné navigačné aplikácie.

Senzory sme nainštalovali v priebehu októbra, postupne začínajú so zberom dát, ktoré sú anonymné, a odosielajú iba informáciu o tom, kedy vozidlo prišlo, resp. odišlo. Vzhľadom na aktuálny stav využívania objektívnej zodpovednosti polícia nemôže vodičov pokutovať iba na základe údajov zo senzorov,“ vysvetlila hovorkyňa.

Testovanie technológie

Senzory sa zatiaľ nachádzajú na troch miestach. Prvým je parkovisko na Uršulínskej, ktoré je v pracovné dni vyhradené pre zamestnancov magistrátu, druhým je parkovisko na Blagoevovej vyhradené pre návštevníkov oddelenia miestnych daní a tretím je parkovisko na Velehradskej, kde je v pracovné dni obmedzené parkovanie na tri hodiny.

Ide o pilotný projekt, na ktorom testujeme novú technológiu a na základe priebežného vyhodnocovania výsledkov sa budeme rozhodovať o jeho prípadnom ďalšom rozširovaní. Projekt je realizovaný z externých zdrojov a nemá dopad na rozpočet hlavného mesta,“ uzavrela hovorkyňa.

Senzor.jpg
Foto: bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk