Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dpb mhd ilustracne.jpg
Foto: ilustračné, DPB
27. februára 2020 Správy BratislavaDopravné správy z ciest Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Magistrát začal zverejňovať podrobné dáta o mestskej hromadnej doprave v Bratislave

Ako prvé boli zverejnené dáta z električkovej linky číslo tri, ktorá spája Raču s Petržalkou.

Bratislavský magistrát začal v spolupráci s dopravným podnikom na svojom transparentnom portáli opendata.bratislava.sk zverejňovať podrobné dáta o mestskej doprave pre odborníkov aj verejnosť.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla. V prvej fáze boli zverejnené dáta z električkovej linky číslo tri, ktorá spája mestské časti Rača a Petržalka.

Záujemcovia si môžu pozrieť údaje, ako napríklad čas, číslo vozidla, GPS súradnice električky aj názov zastávky,“ uvádza magistrát.

Zdroj rôznych analýz

Ide o prvé zverejnenie takýchto dopravných dát v podobe mikroúdajov širokej verejnosti na Slovensku,“ píše sa v správe.

Zo zverejnených dát možno napríklad vyčítať, že cestovanie zo zastávky Kamenné námestie na zastávku Komisárky trvalo v októbri 2018 priemerne 28 minút a 40 sekúnd. V októbri roku 2019 to trvalo 27 minút a 26 sekúnd. Išlo teda o zrýchlenie o 1 minútu a 14 sekúnd.

Rovnaký kalendárny mesiac – október, z nich robí skvelý zdroj rôznych analýz, porovnávania a vylepšovania bratislavskej dopravy. Za jeden mesiac ide asi o 180-tisíc záznamov. Aj napriek svojmu objemu ide len o prvú vzorku informácií z MHD, ktoré Bratislava zverejnila,“ doplnilo mesto.

Analýza informácií

Odborná aj laická verejnosť môže vidieť, s akými dátami pracujeme. Záujemcovia môžu informácie analyzovať. Na základe týchto dát je možné napríklad spracovať priemerné časy medzi zastávkami podľa dní v týždni či hodín a minút vo vybraných dňoch, aké typy električiek chodia, či kde na zastávke zastavili,“ povedal Pavol Škápik, vedúci oddelenia dátovej politiky a analýz z magistrátu Bratislavy.

Ľudia si tiež môžu údaje vizualizovať v mapke a tak simulovať priebeh cestovania MHD počas posledných troch rokov,“ doplnil Škápik.

V poskytovaní takýchto dát budeme pokračovať. Aj na základe požiadaviek verejnosti plánujeme v dohľadnej dobe zverejniť dáta za autobusovú linku 21 spájajúcu autobusovú stanicu s Devínskou Novou Vsou, a trolejbusovú linku 212 premávajúcu zo Železnej studienky do Vrakune,“ uzavrel Škápik.

Zlepšovanie MHD

Magistrát zbiera takéto údaje dlhodobo a v poslednom roku aj pravidelne vyhodnocuje. Zozbierané údaje slúžia napríklad pri územnom plánovaní či zlepšovaní organizácie mestskej hromadnej dopravy (MHD).

Na základe týchto údajov potom mesto a jeho organizácie upravujú napríklad grafikony MHD či fungovanie križovatiek v Bratislave,“ spresnil magistrát. Vzhľadom na obrovský objem týchto dát zverejnil magistrát v prvej fáze dáta za električkovú linku číslo v mesiacoch október 2017, október 2018 a október 2019.

Ide o rovnaké obdobie počas troch rokov, aby bolo možné porovnať vývoj aj dopad uplatnených zmien po ich zavedení. Nejde o úplný sumár električiek, ktoré túto trasu obsluhovali, pretože nie všetky boli vybavené prostriedkami na zber takýchto údajov. Ako však vidieť na dátach v čase, modernizácia vozňového parku sa aj v podobe zberu dát zlepšuje,“ deklaruje mesto.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X