Majitelia viacpodlažných domov by mali zaplatiť viac. Nový zákon o dani z podlažia ľudí poriadne rozhneval

Budovy domy byvanie pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Na jeseň by mal prísť do platnosti zákon o dani z podlažia. Majitelia viacgeneračných domov by tak zaplatili za bývanie aj niekoľkonásobne viac ako doteraz. Upozornil na to portál pravda.sk.

Ako denník uvádza, ak ste doteraz za dom s prízemím a poschodím platili 30 eur, po novom to môže byť dvojnásobok. A ak máte ešte aj pivnicu, daň sa môže strojnásobiť.

Novú daň navrhli poslanci Ľubomír Petrák, Igor Choma (obaja zo strany Smer) a poslankyňa Edita Pfunder (Most-Híd). Daň by sa podľa ich návrhu počítala z celkovej plochy domu, čiže súčtu všetkých podlaží.

Prvým čítaním už novela prešla, pričom ju podporilo viacero poslancov. Dôvodom je, že na Slovensku máme, čo sa týka Európskej únie, najnižšiu daň z nehnuteľnosti.

Ako sa vyjadril jeden z tvorcov novely, poslanec NR SR Ľubomír Petrák pre tvnoviny.sk, „nie je cieľom zákona zvyšovať dane, cieľom zákona je zrovnoprávniť postavenie jednotlivých platiteľov dane. Keďže obyvatelia bytov platia daň za úžitkovú plochu vrátane nebytových priestorov ako napríklad pivníc, tak si myslíme, že rovnaké kritérium by malo platiť pre všetky stavby vrátane administratívnych budov.“

Nová daň by sa dotkla predovšetkým majiteľov väčších domov, rovnako ako majiteľov administratívnych budov, ktorí podlažia prenajímajú. Výnimku budú tvoriť sociálne slabší a ľudia nad 62 rokov. Pokiaľ sa samospráva rozhodne, že ich od platenia oslobodí, nebude sa ich daň z nehnuteľnosti týkať.

Novela pôjde do druhého čítania v septembri a keď zákon schvália platiť začne v novembri tohto roka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk