Majster slovenskej maľby Milan Paštéka má prvú retrospektívnu výstavu

Pálffyho palác, GMB, Pohľad na Pálffyho palác na Panskej ulici. Budova je sídlom Galérie mesta Bratislavy (GMB). Bratislava, 9. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
SITA

Galéria mesta Bratislavy ponúka do konca júna jedinečnú súbornú výstavu z tvorby maliara Milana Paštéku, jednotlivé diela pochádzajú z množstva súkromných zbierok a galérií na Slovensku aj v zahraničí.

Osobnosť slovenského výtvarného umenia Milana Paštéku možno spoznať vďaka výstave v Galérii mesta Bratislavy. Výstava „Milan Paštéka – Legenda slovenského maliarstva“ je v sídle GMB, v Pálffyho paláci na Panskej 19 prístupná do 28. júna.
„Milan Paštéka za sebou zanechal dielo, ktoré svojím významom presiahlo hranice Slovenska. Patrí k tomu najlepšiemu, čo vytvorilo stredoeurópske maliarstvo v druhej polovici 20. storočia. V každej fáze svojej viac než štyridsaťročnej tvorby namaľoval vrcholné obrazy. Spolu s priateľom Dušanom Vankom sme sa ich snažili získať na túto výstavu. Práca to bola neľahká a zabrala viac než dva roky,“ napísal v texte k výstave jej spoluorganizátor, bývalý československý tenista a tréner a zberateľ umenia Jan Kukal.
Diela na výstavu získal od zberateľov, z galérií na Slovensku aj v zahraničí. Pôvodne autori výstavy vybrali takmer tristo obrazov, napokon však pre obmedzené priestory galérie zúžili ich počet na 90.

Paštéka v svojom diele prešiel od figurálnej tvorby a konkrétnych tvarov k najpodstatnejším líniám a detailom. Do malieb skryl posolstvo o ľudskej mysli, no zároveň nám ich prostredníctvom položil večnú hádanku existencie človeka. Autor v maľbách a kresbách zviditeľnil to, čo je v ľudskom svete neviditeľné.

„V 90. rokoch ma Milan Paštéka prizval, aby som sa podieľal na príprave retrospektívnej výstavy v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy. Mali sme už zmapované obrazy v súkromných zbierkach. Tie sme potom, bohužiaľ, už bez autora, vystavili v roku 1999 v spolupráci s Ivanom Jančárom a Rudolfom Filom pod názvom Aristokrat mlčania,“ spomína v texte k výstave Kukal. Upozorňuje zároveň, že dielo Milana Paštéku patrí do zlatého fondu slovenského maliarstva.

Výstava Milan Paštéka – Legenda slovenského maliarstva je otvorená denne okrem pondelka od 11. do 18. hodiny. K výstave vyšla aj reprezentatívna publikácia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk