Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]
Pálffyho palác, GMB
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA Pohľad na Pálffyho palác na Panskej ulici. Budova je sídlom Galérie mesta Bratislavy (GMB). Bratislava, 9. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
23. marca 2015 Podujatia a kultúra od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA

Majster slovenskej maľby Milan Paštéka má prvú retrospektívnu výstavu

Galéria mesta Bratislavy ponúka do konca júna jedinečnú súbornú výstavu z tvorby maliara Milana Paštéku, jednotlivé diela pochádzajú z množstva súkromných zbierok a galérií na Slovensku aj v zahraničí.

Osobnosť slovenského výtvarného umenia Milana Paštéku možno spoznať vďaka výstave v Galérii mesta Bratislavy. Výstava „Milan Paštéka – Legenda slovenského maliarstva“ je v sídle GMB, v Pálffyho paláci na Panskej 19 prístupná do 28. júna.
„Milan Paštéka za sebou zanechal dielo, ktoré svojím významom presiahlo hranice Slovenska. Patrí k tomu najlepšiemu, čo vytvorilo stredoeurópske maliarstvo v druhej polovici 20. storočia. V každej fáze svojej viac než štyridsaťročnej tvorby namaľoval vrcholné obrazy. Spolu s priateľom Dušanom Vankom sme sa ich snažili získať na túto výstavu. Práca to bola neľahká a zabrala viac než dva roky,“ napísal v texte k výstave jej spoluorganizátor, bývalý československý tenista a tréner a zberateľ umenia Jan Kukal.
Diela na výstavu získal od zberateľov, z galérií na Slovensku aj v zahraničí. Pôvodne autori výstavy vybrali takmer tristo obrazov, napokon však pre obmedzené priestory galérie zúžili ich počet na 90.

Paštéka v svojom diele prešiel od figurálnej tvorby a konkrétnych tvarov k najpodstatnejším líniám a detailom. Do malieb skryl posolstvo o ľudskej mysli, no zároveň nám ich prostredníctvom položil večnú hádanku existencie človeka. Autor v maľbách a kresbách zviditeľnil to, čo je v ľudskom svete neviditeľné.

„V 90. rokoch ma Milan Paštéka prizval, aby som sa podieľal na príprave retrospektívnej výstavy v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy. Mali sme už zmapované obrazy v súkromných zbierkach. Tie sme potom, bohužiaľ, už bez autora, vystavili v roku 1999 v spolupráci s Ivanom Jančárom a Rudolfom Filom pod názvom Aristokrat mlčania,“ spomína v texte k výstave Kukal. Upozorňuje zároveň, že dielo Milana Paštéku patrí do zlatého fondu slovenského maliarstva.

Výstava Milan Paštéka – Legenda slovenského maliarstva je otvorená denne okrem pondelka od 11. do 18. hodiny. K výstave vyšla aj reprezentatívna publikácia.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X