Malá Editka z Bratislavy trpí vážnou chorobou. Potrebuje najdrahší liek na svete, no zdravotná poisťovňa nepomohla

Editka choroba
Foto: Facebook/ Monicka Rischerova - koláž Bratislavadeň

Dievčatko má čas len do apríla, kedy dovŕši 2 roky. Ak nedostane liek, začne slabnúť a hrozí, že skončí na umelej pľúcnej ventilácii.

Choroby vedia prepadnúť ľudí v každom veku a nešetria ani malé deti. Niektoré odídu samé, iné je potrebné liečiť vhodnými a účinnými liekmi.

Editka Rischerová nemala to šťastie ako jej rovesníci a neužíva si bezstarostné detstvo. Vážny zdravotný stav trápi jej rodinu i blízke okolie a všetci sa snažia z plných síl bojovať za to, aby malé dievčatko dostalo liek Zolgensma.

Nádej na zastavenie choroby

Dievčatku bolo diagnostikované ochorenie spinálna svalová atrofia (SMA), ktoré je vrodené. Spôsobuje postupné ubúdanie svalstva a postihnuté sú viac dolné končatiny, ako horné. SMA I. typu sa prejavuje v priebehu 4 až 6 mesiacov veku dieťaťa spomalením motorického vývoja, pričom zvyčajne nežijú dlhšie ako 2 roky.

SMA II. typu sa začína objavovať medzi 6. a 24. mesiacom. Deti vedia sedieť aj urobiť pár krokov, no samostatne chodiť nedokážu. Čoskoro dochádza k poklesu dosiahnutej úrovne motorického vývoja i schopnosti stáť. Dokážu však vďaka pretrvávajúcej pohyblivosti rúk ovládať elektrický vozík. Títo pacienti sa vedia dožiť v prípade dobrej starostlivosti 30 až 50 rokov. Často ich trápi ťažká skolióza, respiračné infekcie, čo môže viesť k vážnym pľúcnym problémom až smrti.

Editka trpí SMA II. typu od novembra 2022. Nádej na liečbu malého dievčatka predstavuje jednorazový liek Zolgensma. Ide o génovú terapiu, ktorá vie na rozdiel od iných liekov toto ochorenie zastaviť.

Editka choroba
Editka bude mať čoskoro dva roky. Foto: Facebook/ Monicka Rischerova

Najdrahší liek na svete

Aby mohlo dieťa na Slovensku dostať tento liek, je potrebné, aby malo menej ako 2 roky. Editke sa kráti čas, pretože tento vek dosiahne už o necelé dva mesiace. Problémom je, že ide o najdrahší liek na svete, ktorý stojí 2 milióny eur.

„Bojíme sa čo bude zajtra, tobôž o pár dní či týždňov. Editka každým dňom slabne, prichádza o schopnosti, ktoré predtým mala. Vo svojom veku už viac menej iba sedí, na štyroch prejde sotva meter-dva, stráca chuť do jedla – doslova sa nám stráca pred očami,“ hovoria nešťastní rodičia.

Editka choroba
Editka má nádej na vyliečenie. Foto: Facebook/ Monicka Rischerova

Na konci novembra 2022 doručili do bratislavskej nemocnice žiadosť o schválenie lieku do Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Nemocnica však žiadosť zamietla napriek tomu, že Editka je podľa svojej lekárky vhodnou pacientkou na aplikovanie lieku. Rodičia podali následne žiadosť o prehodnotenie výsledku nemocnice, no opäť bola zamietnutá.

Vo farmaceutickej firme nedali rodičom informácie a pracovníci povedali, že sa treba obrátiť na VšZP. Tá však už tretíkrát po sebe zamietla odvolanie.

Rodina malej Editky stále vidí nádej v zbierke, z ktorej financie budú použité na kúpu drahého lieku či rehabilitácie. Zatiaľ sa podarilo vyzbierať približne 443 300 eur. Darovať môže každý ľubovoľnú sumu na transparentný účet.

Editka choroba
Dievčatko trpí vážnou chorobou. Foto: Facebook/ Monicka Rischerova

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk