Máme pre vás praktickú pomôcku. ÚVZ SR vysvetlil, čo znamenajú symboly a značky na plastových obaloch a výrobkoch

Plastové misky, PET fľaša
zdroj: ÚVZ SR

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil na svojej webovej stránke článok, v ktorom vysvetľuje, čo znamenajú jednotlivé symboly a značky na plastových obaloch a výrobkoch.

Ako úrad napísal, tento materiál pre verejnosť, ktorý je ľahkou pomôckou pri zorientovaní sa v značkách, pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade – Národné referenčné centrum a Laboratórium pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami. Prekladaný materiál uľahčuje orientáciu vo svete značiek a symbolov uvádzaných na plastových obaloch, akými sú fólie, PET fľaše, misky, tácky a plastových výrobkoch, akými sú dózy na potraviny, poháre, misky, kuchynské pomôcky (naberačky, obracačky).

„Poznať značky a symboly uvedené na takýchto druhoch výrobkov je pre spotrebiteľa dôležité. Informujú napríklad o tom, ktoré plastové obaly a výrobky sú určené na ohrev alebo umývanie v umývačke riadu, možno tiež cez ne vyčítať, pri akých teplotách mrazu sa môžu skladovať, určujú i stanovený rozsah teplôt, pri ktorých je použitie takýchto výrobkov bezpečné. Symboly a značky informujú spotrebiteľa aj o materiálovom zložení daného plastového obalu či výrobku,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Podľa úradu majú byť symboly a značky uvedené výrazne a v slovenskom jazyku. Je dôležité, aby bolo zreteľne čitateľné.

Kde symboly a značky hľadať:

  • priamo na obalových materiáloch alebo na plastových výrobkoch,
  • na etikete pripevnenej k obalovým materiálom alebo k plastovým výrobkom,
  • na oznámení v bezprostrednej blízkosti obalových materiálov alebo plastových výrobkov, ktoré je pre
  • kupujúceho zreteľne viditeľné.

Čo musia spĺňať plastové obaly a výrobky pri umiestňovaní na trh:

  • musia byť vyrábané v súlade s riadnymi výrobnými postupmi tak, aby za obvyklých a predvídateľných podmienok použitia neuvoľňovali do potravín látky v množstvách, ktoré by mohli:
  1. ohroziť zdravie ľudí,
  2. spôsobiť neprijateľné zmeny v zložení potravín,
  3. spôsobiť zhoršenie ich organoleptických vlastností.

„Výrobca alebo dovozca je povinný uvádzať konkrétne pokyny, ktoré sa majú dodržiavať pri bezpečnom a vhodnom používaní výrobkov určených na styk s potravinami. Pre správne použitie a minimalizovanie ohrozenia zdravia ľudí je potrebné, aby spotrebitelia dodržiavali pokyny uvedené formou značiek a symbolov. Pokyny k správnemu a bezpečnému použitiu môžu byť uvedené aj slovne (napr. nepoužívať v mikrovlnnej rúre, nepoužívať v umývačke riadu atď.),“ upozornil na záver Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Podrobné informácie nájdete tu:

Symboly na plastovych obaloch 1.jpg
zdroj: http://www.uvzsr.sk/docs/letaky/Letak_Znacky_Plasty.pdf
Symboly na plastovych obaloch 2.jpg
zdroj: http://www.uvzsr.sk/docs/letaky/Letak_Znacky_Plasty.pdf

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk