Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plastové misky, PET fľaša
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: ÚVZ SR
19. novembra 2018 Zaujímavosti od BratislavaDeň.skBratislavaDeň.sk, ÚVZ SR Diskusia()

Máme pre vás praktickú pomôcku. ÚVZ SR vysvetlil, čo znamenajú symboly a značky na plastových obaloch a výrobkoch

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil na svojej webovej stránke článok, v ktorom vysvetľuje, čo znamenajú jednotlivé symboly a značky na plastových obaloch a výrobkoch.

Ako úrad napísal, tento materiál pre verejnosť, ktorý je ľahkou pomôckou pri zorientovaní sa v značkách, pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade – Národné referenčné centrum a Laboratórium pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami. Prekladaný materiál uľahčuje orientáciu vo svete značiek a symbolov uvádzaných na plastových obaloch, akými sú fólie, PET fľaše, misky, tácky a plastových výrobkoch, akými sú dózy na potraviny, poháre, misky, kuchynské pomôcky (naberačky, obracačky).

„Poznať značky a symboly uvedené na takýchto druhoch výrobkov je pre spotrebiteľa dôležité. Informujú napríklad o tom, ktoré plastové obaly a výrobky sú určené na ohrev alebo umývanie v umývačke riadu, možno tiež cez ne vyčítať, pri akých teplotách mrazu sa môžu skladovať, určujú i stanovený rozsah teplôt, pri ktorých je použitie takýchto výrobkov bezpečné. Symboly a značky informujú spotrebiteľa aj o materiálovom zložení daného plastového obalu či výrobku,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Podľa úradu majú byť symboly a značky uvedené výrazne a v slovenskom jazyku. Je dôležité, aby bolo zreteľne čitateľné.

Kde symboly a značky hľadať:

  • priamo na obalových materiáloch alebo na plastových výrobkoch,
  • na etikete pripevnenej k obalovým materiálom alebo k plastovým výrobkom,
  • na oznámení v bezprostrednej blízkosti obalových materiálov alebo plastových výrobkov, ktoré je pre
  • kupujúceho zreteľne viditeľné.

Čo musia spĺňať plastové obaly a výrobky pri umiestňovaní na trh:

  • musia byť vyrábané v súlade s riadnymi výrobnými postupmi tak, aby za obvyklých a predvídateľných podmienok použitia neuvoľňovali do potravín látky v množstvách, ktoré by mohli:
  1. ohroziť zdravie ľudí,
  2. spôsobiť neprijateľné zmeny v zložení potravín,
  3. spôsobiť zhoršenie ich organoleptických vlastností.

„Výrobca alebo dovozca je povinný uvádzať konkrétne pokyny, ktoré sa majú dodržiavať pri bezpečnom a vhodnom používaní výrobkov určených na styk s potravinami. Pre správne použitie a minimalizovanie ohrozenia zdravia ľudí je potrebné, aby spotrebitelia dodržiavali pokyny uvedené formou značiek a symbolov. Pokyny k správnemu a bezpečnému použitiu môžu byť uvedené aj slovne (napr. nepoužívať v mikrovlnnej rúre, nepoužívať v umývačke riadu atď.),“ upozornil na záver Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Podrobné informácie nájdete tu:

Symboly na plastovych obaloch 1.jpg
zdroj: www.uvzsr.sk
Symboly na plastovych obaloch 2.jpg
zdroj: www.uvzsr.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X