Jubilejný maratón v Bratislave prilákal masy

maratón, beh
Foto: archívne SITA

Okolo 10-tisíc bežcov by sa malo postaviť počas nadchádzajúceho víkendu na štart siedmich rôznych súťaží v rámci 10. ročníka ČSOB Bratislava Marathonu. O podujatie je záujem doma i v zahraničí.

Hlavný program s maratónom, polmaratónom a štafetami sa začne v nedeľu o 10. hodine. „Momentálne máme prihlásených vyše 11-tisíc ľudí, reálne už zaplatilo štartovné 9 324 bežcov. Na hlavný maratónsky beh máme 1 069 bežcov. Vyzerá to tak, že sa nám splní naše tajné želanie mať na 10. ročníku vyše tisíc maratóncov. Sú to pekné čísla a veríme, že ľudia si užijú jednotlivé disciplíny,“ uviedol riaditeľ ČSOB Bratislava Marathonu Jozef Pukalovič.

V súčasnosti sú už vypredané štafety a minimaratón, do detských behov zostáva ešte 220 voľných miest a na zvyšné behy ešte okolo päťsto.

Medzi zaplatenými účastníkmi je okolo 1 600 bežcov z 51 krajín celého sveta. Bratislavu má ako bydlisko uvedené 3 277 športovcov. Bežci sú podľa nahlásených časov rozdelení do koridorov, pri prezentácii dostanú pásku s označením svojho postavenia na štarte. Maratónci a polmaratónci si môžu vyzdvihnúť aj náramok, podľa ktorého sa môžu orientovať pri snahe dosiahnuť stanovený čas.

Od štvrtka si účastníci môžu vyzdvihnúť štartovné balíčky v nákupnom centre Eurovea. Organizačný tím v súčasnosti tvorí 450 ľudí. Vodiči sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia v meste počas soboty i nedele, obchádzkové trasy bude mať aj MHD. V nedeľu od 9.45 hod. vysiela priamy prenos z podujatia Dvojka RTVS.

Favoritmi maratónu sú Keňania Joel Maina Mwangi (osobný rekord 2:18:22 h, obhajca prvenstva), Justus Kipchirchir Kiprono (2:13:15) a Tuei Hosea Kiplagat (2:14:47).

„Na štarte máme trojicu silných bežcov, uvidíme, ako to dopadne. Chcel by som spomenúť Petra Vabrouška, jedného z najlepších svetových triatlonistov, či Jevgenija Glivu, vlani tretieho na celosvetovom behu Wings for Life,“ povedal športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathonu Marcel Matanin.

Medzi ženami sú favoritkami Keňanky Hellen Jepkosgei Kimutaiová a Naomy Cheboneiová, Rumunka Daniela Cirlanová či Maďarka Tunde Szabóová.

V polmaratóne by sa o víťazstvo mali pobiť Silas Kiprono Too, Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo, Edwin Kipkorir, Paul Kariuki Mwangi, konkurovať by im mohol úradujúci majster SR v maratóne Boris Csiba.

Medzi ženami budú elitnými účastníčkami polmaratónu Rebecca Jepchirchir Korirová, Zita Kácserová, Esther Wanjiru Machariová, Mary Wangari Wanjohiová a Daneja Grandovecová.

Novinkou bratislavského podujatia je maskot. Meno pre levíka Runnyho vybrali ľudia na sociálnych sieťach. Organizátori pripravili na 10. ročník viacero spomienkových predmetov, vyšla aj kolekcia pamätných mincí. Maratón má tiež charitatívny rozmer, štartovné z detských behov venujú nadácii Kvapka nádeje, účastníci mohli pri registrácii pomáhať Unicefu a ČSOB nadácia s organizátormi podporí Konto bariéry na pomoc deťom sumou 11-tisíc eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk