
Marek Jarotta sa v Galérii SPP predstaví s výstavou O 5 12 2.0
Samostatná autorská výstava Mareka Jarottu O 5 12 2.0, ktorú pripravil pre Galériu SPP v Bratislave, sa uskutoční v termíne 18. januára až 28. februára 2018. Projekt nadväzuje na Jarottove predošlé výstavy s titulom „2050“: HotDock Gallery (BA) a Industrial Gallery (Ostrava), na ktorých spolupracoval s kurátorkou Mariannou Brinzovou.
Výstava O 5 12 2.0 predstavuje ďalší vývoj a posun v autorovej maliarskej tvorbe, ktorá vychádza z tematiky „nemiest“, ktorou sa Marek Jarotta zaoberá od roku 2013. V roku 2017 autor prichádza s vizuálne i formálne odlišným uchopením tejto témy. Z jeho vyľudnených „nemiest“ sa odrazu stávajú hybridne preplnené environmenty, kde sa cestujúci strácajú v časopriestore.
Nemiesta
Pre Jarottovu súčasnú tvorbu naďalej ostáva príznačný záujem o skúmanie tzv. tranzitných uzlových miest – „nemiest“ (non-places), ako sú haly, nástupištia, stanice a podobne, ktoré donekonečna konštruuje, dekonštruuje a rekonštruuje. Mení charakter týchto prostredí, pričom odkazuje na realitu a virtuálne simulakrá, ktoré sa donekonečna množia, vrstvia, prelínajú, vznikajú a zanikajú. Jeho „nemiesta“ sú bez identity, histórie a času, no zároveň sú spojené s komerciou a cirkuláciou pasažierov a tovaru. Sú čakárňami a bránami, ktoré nás dennodenne „stretávajú“ na ceste z bodu A do bodu B. Univerzálnosť, no zároveň mnohosť týchto priestorov podčiarkuje i formálne hľadisko jeho diel.
Projekt reflektuje spletitosť ciest
Výstavný projekt O 5 12 2.0 je zároveň pokračovaním výstavy O 5 12, ktorá aktuálne prebieha v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa v termíne od 17. októbra do 6. januára 2018. Výstava bola podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a vznikol k nej katalóg. Autor bude v Galérii SPP prezentovať nové maľby patriace do tejto veľkej série. Samotná výstava prostredníctvom maľby reflektuje problematiku tranzitných uzlových miest – „nemiest“, „hyperreality“, hybridizácie prostredia, dynamiky pohybu a vzťahu hmotného a virtuálneho prostredia.
Výstavný projekt reflektuje spletitosť ciest a nekonečnosť možností dnešného (fyzického i virtuálneho) sveta. Autor sa prostredníctvom maliarskeho média snaží reagovať aj na problematiku hmotného kontra virtuálneho prostredia a zlievania týchto dimenzií. A to nielen v podobe vplyvu týchto „realít“ na maliarske médium ako také, ale i na úrovni ideovej, keďže cestovanie a transport dnes prebieha nielen na fyzickej, ale i virtuálnej úrovni.
Marek Jarotta vo svojich maľbách zobrazuje akýsi vizuálny smog a ozvenu prostredí, ktoré svedčia o presýtenosti, no zároveň fragmentárnosti dnešnej doby a jej množstva podôb. Z jeho malieb sa vynárajú postavy súčasných cestovateľov a nomádov ako neidentifikovateľných jednotiek v pulzujúcom a meniacom sa systéme. Prostredníctvom svojich diel prináša špecifický maliarsky pohľad na danú tematiku, čo môže byť obohacujúce pre diskurz súčasného vizuálneho umenia.
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU