Známa panovníčka sa cítila po oslave svojich 50. narodenín až tak zle, že prijala posledné pomazanie. „Vyliečiť“ ju mala Račianska Frankovka, ktorú jej poslal farár Radochányi.
Navštívili ste uplynulý víkend vinobranie v Rači? Lokálni vinári a vinohradníci ponúkali návštevníkom rôzne vína, medzi ktorými nechýbala ani Račianska Frankovka. Dostať ju kúpiť aj mimo sezóny vinobrania.
Svadba dcéry
Panovníčka Mária Terézia rada a často navštevovala Bratislavu, vďaka čomu mesto prekvitalo. Stavali sa nové domy remeselníkov s palácmi Pálffyovcov. Na výstavbu a realizáciu stavebných projektov dozerala stavebná kancelária Uhorskej komory. Za jej pôsobenia prešiel rekonštrukciou Bratislavský hrad.
Vedeli ste, že dcéra panovníčky, Mária Kristína, mala v roku 1766 svadobnú hostinu v záhrade Grassalkovičovho paláca? Bola to najobľúbenejšia dcéra Márie Terézie a jej jedinej spomedzi všetkých svojich detí sa dovolila vydať z lásky za Františka I. Lotrinského. Mária Terézia si nenechala ujsť svadobný deň svojej dcéry v Bratislave.
„Zázračné“ víno
Račianska Frankovka sa radí k tým najlepším račianskym vínam, čo dokazuje donačná listina Márie Terézie na červené víno.
Legenda hovorí, že v roku 1767 bojovali viacerí členovia cisárskej rodiny s kiahňami, medzi nimi aj samotná Mária Terézia. Po oslávení 50. narodenín sa cítila zle a prijala dokonca posledné pomazanie.
Račiansky farár Radochányi jej poslal sud s Račianskou Frankovkou. Panovníčka sa cítila o pár týždňov lepšie a úplne sa uzdravila. Toto „zázračné“ víno odvtedy nechýbalo v jej pivniciach.
Ako poďakovanie poslala farárovi vzácne bohoslužobné rúcho vyšívané zlatom. Rúcho je dnes vystavené v Račianskej pamätnej izbe na Alstrovej ulici.