Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Závodisko Bratislava
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Uprostred zľava: Riaditeľ závodiska Marián Šurda, štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Spevár, majiteľ koňa Peter Šedivý, Jarmila Ďurišová z realizačného tímu, tréner Jaroslav Hanáček a víťaz Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina 1200 m) džokej Michal Abík na koni Lord Patrick počas 7. mítingu sezóny XXXVII. ročníka Turf-gala. Foto: SITA
21. novembra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Marián Šurda už nie je riaditeľom Závodiska Bratislava

Marián Šurda už nie je riaditeľom Závodiska Bratislava (ZB), dostihovej autority Slovenska. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako zriaďovateľ bude hľadať nového riaditeľa ZB vo výberovom konaní, uviedol hovorca rezortu Vladimír Machalík.

Šurdu odvolali z dôvodu nevyhnutnosti zlepšenia hospodárenia štátneho podniku Závodisko, ktorý je už niekoľko rokov úplne závislý od finančnej pomoci, uvádza sa v stanovisku MPRV, ktoré prispieva každoročne na prevádzku organizácie sumou takmer milión eur. Úlohou nového vedenia bude vypracovať biznis plán, ktorý postaví podnik ekonomicky na nohy, zabezpečiť nové príjmy a priniesť návštevníkom nové atraktívne podujatia.

„Za doterajšie pôsobenie vo funkcii sa chcem pánovi Mariánovi Šurdovi poďakovať. Napriek našej snahe o ďalšiu spoluprácu na odbornej úrovni sme sa na nej nedohodli. Štátny podnik Závodisko má ekonomický potenciál a jeho maximálne využitie bude úlohou nového riaditeľa. Chceme, aby si postupne dokázalo zarobiť nielen na prevádzku, ale aj na ďalší rozvoj, ktorý je nevyhnutný,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Šurdu prvý raz odvolali v marci 2012 po tom, ako sa vo výsledkoch finančnej kontroly v ZB konštatovali nepriaznivé výsledky hospodárenia a nezvládnuté financovanie novej tribúny. „Riaditeľ Závodiska JUDr. Marián Šurda uzatvoril nevypovedateľnú zmluvu na výstavbu novej tribúny. Štátny podnik podľa kontroly nenakladal s prostriedkami daňových poplatníkov hospodárne, efektívne a účelne. V hospodárení podniku zostáva nepokrytý záväzok na výstavbu tribúny vo výške zhruba 3,5 milióna eur. Vzhľadom na tieto skutočnosti sa situácia v Závodisku stala veľmi komplikovanou,“ uviedlo vtedy ministerstvo. „Minister Zsolt Simon nie je s pôsobením riaditeľa Mariána Šurdu spokojný,“ dodalo v komuniké.

Šurda sa vrátil do funkcie v apríli 2012. „Okolnosti, ktoré viedli k jeho odvolaniu za pána Simona, neboli celkom jasné. Ide o človeka, ktorý je špičkou číslo 1 v tejto oblasti a myslím si, že Slovensko si nemôže dovoliť hazardovať s kádrami,“ znelo stanovisko vtedajšieho ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka.

Stavbu spomenutej polyfunkčnej tribúny na dostihovej dráhe v petržalskom Starom háji zakonzervovali 9. februára 2012 po preinvestovaní 1 058 470,60 eur. ZB v marci 2010 vyhlásilo verejné obstarávanie a zákazku získala spoločnosť Strabag. Vybraný dodávateľ uspel v užšej súťaži spomedzi troch prijatých ponúk, keď začiatočná predpokladaná hodnota prác predstavovala 4,8 milióna eur bez dane. Výstavba mala pôvodne trvať 16 mesiacov od podpísania zmluvy, ktorú Strabag a ZB uzavreli 18. júna 2010. Už od sezóny 2012 sa dostihy mali opäť – po prvý raz od zavedenia tzv. provizória v sezóne 1989 – konať na ľavú ruku. V lete 2010 prišlo prvé pozastavenie projektu. Šurda potom v novembri 2010 na Galavečere slovenského turfu oznámil, že vedenie rezortu napokon schválilo investície na výstavbu, ktorú zmrazili po rozsiahlych povodniach v SR.

V apríli 2011 Šurda na tlačovej besede uviedol: „Sme radi, že sme tribúnu začali vôbec stavať, hoci treba priznať, že s uplatnením mnohých úsporných opatrení. Verím, že v sezóne 2013 by už mohla fungovať.“ Patová situácia však čoskoro bude trvať už päť rokov.

Päťdesiatosemročný rodák z Topoľčianok Šurda (nar. 9. mája 1958) sa stal riaditeľom ZB 10. júla 1989, od roku 1979 pôsobil v tejto organizácii na úseku dostihovej prevádzky.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X