Marianka pri Bratislave ukrýva kaplnku so zázračnou studňou, spájajú sa s ňou legendy o Panne Márii

Kaplnka Zázračnej studne
Foto: Bratislavadeň (KK)

Kaplnka stojí viac ako 300 rokov. Kolujú o nej tri staré legendy, ktoré hovoria o prítomnosti Panny Márie.

Obec Marianka je známa najmä pre Marianske údolie, ktoré je významné pútnické miesto. Pred pandémiou ho ročne navštevovalo množstvo ľudí zo Slovenska, ale aj zahraničia. Pútnická tradícia siaha do 14. storočia.

História kaplnky

Jednou z častí údolia je Kaplnka Zázračnej studne. Kaplnka vyrástla nad zázračnou studňou v roku 1696 a tvorí ju centrálna stavba s kupolou.

Dal ju postaviť knieža Pavol Esterházy spolu s Jánom Maholányim za 1000 zlatých. Malohányi je vyobrazený na freske nad zázračným prameňom spolu s rodinou.

V súčasnosti sa kaplnka opravuje. Doteraz prebehla kompletná výmena strechy a plánuje sa postupne pokračovať s obnovou ďalších častí.

Kaplnka Zázračnej studne
Kaplnka v Marianskom údolí. Foto: Bratislavadeň (KK)

Pôvodné fresky na stenách z 18. storočia sú premaľované. Kaplnka bola viackrát poškodená a v roku 1996 niekto ukradol vzácny obraz z roku 1703. Po krádeži nechal správca baziliky namaľovať nový obraz s témou narodenia Panny Márie.

Kaplnka Zázračnej studne
Interiér kaplnky. Foto: Bratislavadeň (KK)

Súčasťou pútnického miesta je zázračná studňa. Voda z nej je pravidelne kontrolovaná a aktuálne výsledky rozboru sú zverejnené na informačnej tabuli pri studni. Vodu si aj počas našej návštevy naberali do fliaš miestni obyvatelia.

Kaplnka Zázračnej studne
Kaplnka v Marianskom údolí. Foto: Bratislavadeň (KK)

Legenda o zbojníkových dvojičkách

Prvý príbeh nás prenesie späť do zbojníckych čias. Istý zbojník žil s tehotnou manželkou v tálskych lesoch. Žena mu porodila postihnuté dvojičky a zbojník to vnímal ako Boží trest za svoj hriešny život.

Vyhľadal kňaza a vykonal pred ním pokánie. Zároveň prisľúbil, že bude lepším človekom. V noci sa zbojníkovi v sne zjavila Panna Mária a povedala mu, aby umyl dvojičky v prameni.

Na druhý deň vzal zbojník deti k prameňu a počas umývania si všimol v piesku zázračnú sošku. Umiestnil ju do kaplnky a prisľúbil pred ňou nápravu svojho života a zasvätenie Božej službe.

Legenda o navrátenom zraku

Ďalší zázrak mal podľa legendy na tomto mieste nastať v roku 1300. V tálskom lese sa modlil slepý žobrák. Hlas z neba mu povedal, že neďaleko sa nachádza prameň so zázračným obrazom a aby si z neho umyl oči.

Žobrák sa pobral k prameňu, vodou si umyl oči a zrazu sa mu navrátil zrak. Z prameňa vybral sošku Panny Márie, nechal zhotoviť drevený stĺp a pripojil k nemu svätý obraz Panny Márie. Sochu často navštevoval a modlil sa pri nej.

Legenda o jasnej žiari z prameňa

Jeden z pustovníkov zamieril k prameňu, ťahala ho k nemu akási predtucha. Všimol si, že z prameňa vystupuje jasná žiara.

Keď sa pozrel lepšie, zistil, že v prameni sa nachádzala soška Panny Márie. Pustovník sošku umiestnil na drevený stĺp.

Kaplnka Zázračnej studne
Kaplnka v Marianskom údolí. Foto: Bratislavadeň (KK)

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom