Socha sv. Michala Archanjela stála podľa zachovaných záznamov 200 zlatých. Zhotovil ju majster Eller.
Vedeli ste, že iba dve veže na Slovensku sú zakončené sochami? Ide o bratislavskú Michalskú vežu a trnavskú Mestskú vežu. Socha sv. Michala Archanjela bola sňatá po 200 rokoch. Ak si radi prečítate niečo viac z histórie Starého Mesta, čítajte ďalej.
Socha je detailne vyhotovená
Autorom sochy je podľa webu staromestske.sk medikováčsky majster Peter Eller. Dielo bolo vypracované veľmi precízne, o čom svedčia napríklad vymodelované nechty na prstoch Archanjela Michala či telo draka.
Majster dostal za vypracovanie sochy podľa zachovaných záznamov 200 zlatých. Suma bola vraj primeraná, prestavba celej veže Dómu sv. Martina v tých časoch stála 40-tisíc zlatých.
Viac o majstrovi
Eller bol počas svojho života uznávaným medikováčom. Podieľal sa na realizácii mnohých diel v Prešporku a iných európskych mestách. Bol uznávanou osobnosťou aj vo verejnom živote, pôsobil napríklad ako člen v tzv. širšej mestskej rade.
Do Prešporka sa prisťahoval z dedinky v Tirolsku. Oženil sa s vdovou po medikováčovi a mali spolu zrejme päť detí. S rodinou žili na nároží Obchodnej ulice a Námestia SNP, kde je dnes predajňa Dráčik. Od roku 1945 do roku 1948 bola po majstrovi pomenovaná ulica (ide o dnešnú Vlársku ulicu).
Skrytý odkaz
Michalská veža vyrástla v stredoveku. Názov nesie po Michalskom predmestí, ktoré sa rozprestieralo v susedstve. Dnešnú podobu získala veža v roku 1758 a osadila sa na ňu socha sv. Michala Archanjela.
Prestavba veže prebehla v jednom roku. Podieľali sa ne nej aj štyria tesári. Vie sa to podľa odkazu, ktorý nechali skrytý v krove a počas poslednej rekonštrukcie strechy v roku 1845 sa dostal do časovej schránky v soche.
Odkaz je písaný po nemecky. Píše sa v ňom, že ak si niekto odkaz prečíta, má si spomenúť a pomodliť sa za zosnulých tesárov. Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová nechala za tesárov v novembri odslúžiť omšu.