Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dohoda, podanie rúk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
26. novembra 2015 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Mediátori na magistráte najčastejšie pomáhali urovnať susedské spory

Do mediačnej kancelárie v Primaciálnom paláci za rok a pol jej pôsobenia prišlo 63 ľudí, z toho bolo na mediáciu vhodných 34 prípadov.

Narušené susedské vzťahy sú najčastejšími spormi, ktoré rieši mediačná kancelária zriadená mestom Bratislava. Za sebou má už rok a pol pôsobenia v priestoroch bratislavskej radnice, za ten čas ju navštívilo so svojím trápením 63 ľudí. Mediátori z toho riešili 34 prípadov, zvyšné neboli vhodné na mediáciu.

Vyriešiť sa mediátorom podarilo 15 prípadov, v siedmich prípadoch sa strany nedohodli a pri zvyšných 12 prípadoch sa mediácia ani nezačala, druhá strana o to nemala záujem. Na tlačovej besede o tom dnes informovala mediátorka Bronislava Švehláková.

V mediačnej kancelárii najčastejšie riešia spory pri spolunažívaní susedov. Za rok a pol pôsobenia riešili 10 takýchto sporov. Často ide podľa Švehlákovej o spory záhradkárov, ktorí sa hádajú napríklad pre strom tieniaci do susednej záhrady či pre listy zo stromu, ktoré opadávajú na pozemok suseda.

To sú v zásade jednoduché spory na vyriešenie, ale veľmi dlho trvajú. Trvajú dlhé roky, lebo susedia si robia navzájom zle, potom sa porozprávajú a nakoniec z toho vyjde, že problém je v zásade banálny a dá sa jednoducho riešiť,“ priblížila Švehláková. Za mediátormi ľudia chodia často aj s rodinnými spormi. Tých kancelária riešila šesť, medzi nimi boli prípady, keď si rozvedení alebo rozídení rodičia potrebovali upraviť vzťah k deťom či usporiadať majetok.

Mediátori tiež riešili dedičské spory či problémy v komunikácii medzi rodičmi a deťmi, ale napríklad aj medzi svokrou a nevestou. „Toto sú spory, ktoré nepotrebujú skončiť dohodou na papieri, tak ako napríklad pri usporiadaní majetku, ale stačí, že si to vyrozprávajú a všetko sa to dokáže napraviť,“ priblížila svoju prácu Švehláková, ktorá sa zaoberá práve rodinnou mediáciou. Mediátori riešili aj šesť pracovno-právnych sporov, štyri spory s mestom, tri obchodné spory, tri spory s vlastníkmi bytov a dva spory s organizáciou.

Mediačná kancelária sídli na prízemí Primaciálneho paláca v Bratislave v miestnosti číslo 19, otvorená je každý pracovný štvrtok od 15. do 19. hodiny. Úvodné sedenie u mediátorov je bezplatné, za ostatné si už musia účastníci sporu zaplatiť. Ako priblížil Kutlík, do mediačnej kancelárie sa netreba vopred objednať, stačí prísť v čase otváracích hodín, vždy sú tam k dispozícii dvaja mediátori.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X