Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medicka zahrada stare mesto revitalizacia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
5. mája 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Medická záhrada prejde komplexnou rekonštrukciou, dočkajú sa chodníky, mobiliár aj fontána

V rámci revitalizácie mestská časť obnoví parkové chodníky, mobiliár aj fontánu.

Staré Mesto začalo s rozsiahlou revitalizáciou Medickej záhrady. Práce potrvajú do konca júna a mestská časť ich bude realizovať v spolupráci so spoločnosťou HB Reavis.

Obľúbené miesto na trávenie voľného času ostane pre návštevníkov otvorené aj počas prác, pohyb po záhrade však bude mierne obmedzený,“ informoval hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Obnovou prejdú chodníky, mobiliár aj fontána Labute od Pavla Mišíka, ktorá v historickej záhrade pribudla v roku 1986.

Revitalizácia mobiliáru

Nový vzhľad získajú aj parkové lavičky, ktoré doteraz mestská časť ošetrovala len novým náterom.

Nechali sme vyrobiť štyritisíc drevených latiek, ktoré sa nainštalujú na lavičky. Už nebudú biele, ale v prírodnej farbe. Farbu zmení aj kovová konštrukcia lavičiek – z bielej na antracitovú. Samozrejme, všetky zmeny sú konzultované a odobrené krajským pamiatkovým úradom,“ približuje vedúca oddelenia životného prostredia Anna Calpašová.

V rámci revitalizácie upravia aj zeleň. Staré tuje napadnuté škodcami nahradí cezmína japonská. „Je odolnejšia nielen voči škodcom, ale aj voči klimatickým zmenám,“ doplnila Calpašová.

Voľnočasové aktivity

Medická záhrada je dnes využívaná na širokú škálu voľnočasových aktivít. To so sebou prináša zvýšený tlak nielen na prírodné prvky, ale aj na vybavenosť záhrady ako takú,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Za posledných dvadsať rokov sa v Medickej záhrade robili len kozmetické úpravy, no táto národná kultúrna pamiatka (NKP) si zaslúži viac,“ dodala starostka.

Komplexná rekonštrukcia

Záhrada prešla kompletnou rekonštrukciou v rokoch 1985-1988. V roku 2006 zrekonštruovali komunikácie, v roku 2014 mestská časť vymenila štrkový povrch za mlátový. Potom už boli komunikácie a chodníky opravované len na miestach, kde bol havarijný stav.

Po viac ako štvrťstoročí od tejto zásadnej rekonštrukcie je samozrejmé, že pri takej návštevnosti je záhrada, vrátane mobiliáru, značne opotrebovaná. Mobiliár sa síce opravuje, ale nastal čas, aby sme to dali do poriadku komplexnejšie,“ uviedla Aufrichtová.

Meniť nebudú koncepciu ani vzhľad záhrady. Staré Mesto chce v revitalizácii pokračovať. „Veríme, že do konca roka 2021 sa nám podarí urobiť z Medickej záhrady park, ktorý spĺňa štandardy NKP,“ uzavrela starostka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X