Medzi Bratislavou a Prahou bude premávať nový pár najmodernejších vlakov

Mráz, vlak, stanica, koľajnice
ilustračné: SITA

Železničná spoločnosť Slovensko pripravila od 9. júna viaceré zmeny cestovného poriadku.

Medzi Bratislavou a Prahou bude premávať nový pár vlakov kategórie railjet. Prvý ranný a zároveň najluxusnejší vlak budú môcť využiť cestujúci na otočku do českej metropoly. Cesta bude trvať necelé štyri hodiny, vlak zastaví v Břeclavi, Brne, Českej Třebovej, Pardubiciach a Kolíne. Ide o jednu z viacerých zmien v cestovnom poriadku, ktoré pripravila Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) od 9. júna.

Vlak railjet Metropolitan Slovenská strela bude mať plánovaný odchod z Hlavnej stanice v Bratislave o 5.10 a príchod na Hlavní nádraží v Prahe o 9.07 hod. Z hlavného mesta Česka bude spoj odchádzať o 19.50 a do metropoly Slovenska príde o 23.43 hod. V najmodernejších modeloch vlakov Siemens Comfort Viaggio budú veľkopriestorové vozne alebo oddiely, vozeň na prepravu imobilných cestujúcich, vozeň alebo oddiel pre cestujúcich s deťmi do desať rokov, tichá zóna, rozšírená preprava batožín s povinnou rezerváciou, ako aj miesta pre bicykel či wi-fi.

Trať má veľký potenciál pre ukrajinských cestujúcich

K najdôležitejším zmenám podľa národného vlakového dopravcu patrí nový spôsob vedenia vlakov do Pezinka – vo Svätom Jure a v bratislavskej Rači budú v pracovných dňoch zastavovať tri nové vlaky, vďaka čomu popoludní na týchto zastávkach budú vlaky zastavovať každých dvadsať minút.

Po zrekonštruovanej prvorepublikovej trati štandardného (európskeho) rozchodu sa do západoukrajinského Mukačeva po prvýkrát odvezú i cestujúci z Košíc. Na rozdiel od súčasného spojenia do hlavného mesta Ukrajiny Kyjeva nebude potrebné v pohraničnom Čope dve až tri hodiny čakať na previazanie podvozku zo štandardného na širokorozchodný. „Trať má veľký potenciál pre ukrajinských cestujúcich, ktorí pracujú v západnej Európe, ako aj pre turistov objavujúcich zakarpatský región,“ uviedol Kováč s tým, že vlaky majú ideálne nadväzujúce prípoje na rýchliky do Bratislavy a Prahy.

Novinkou je tiež vlak, ktorý bude počas letnej sezóny jazdiť zo stanice Poprad – Tatry do poľského mesta Muszyna. Ten bude slúžiť najmä turistom smerujúcim do Tatier, do kúpeľného mestečka Krynica Zdrój alebo do a z Krakova, druhého najväčšieho poľského mesta s bohatou históriou. ZSSK bude zmeny cestovného poriadku a nové vlakové spojenia komunikovať aj samostatnou reklamnou kampaňou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk