Medzi Starým mostom a Prístavným mostom v Petržalke by malo vzniknúť nové centrum

Stary most pristavny most petrzalka southbank penta.jpg
Foto: Penta Real Estate

Zástupcovia hlavného mesta a investora podpísali Memorandum o porozumení a spoločnom postupe.

Medzi Starým mostom a Prístavným mostom v Petržalke vznikne nové centrum Bratislavy. Ako informuje hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, územie medzi oboma mostami je dlhodobo plánované pre vznik časti celomestského centra v Bratislave.

Podporu rozvoja územia a ochotu vzájomne spolupracovať vyjadrili zástupcovia mesta a investori podpisom Memoranda o porozumení a spoločnom postupe,“ uviedla s tým, že súčasné centrum sa tým rozšíri a v Petržalke vznikne nové živé jadro.

Bývanie, práca a oddych

Okrem bývania, kancelárskych priestorov, či vybavenosti pribudnú v lokalite nové mestotvorné prvky a možnosti pre šport, oddych a rekreáciu pre všetkých obyvateľov, konštatuje magistrát.

Myšlienku transformácie tohto územia a vznik novej polyfunkčnej časti centra mesta podporuje aktuálne platný územný plán (ÚP),“ vysvetlila Schmucková.

V rámci územia je dlhodobo plánovaný projekt Nové Lido a od minulého roka pripravovaný projekt Southbank, ktorých realizáciou má v meste vzniknúť nová štvrť poskytujúca bývanie, prácu, služby, vzdelávanie, ale aj nové možnosti na trávenie voľného času.

Súčasné potreby mesta

Aj aktuálne platný ÚP z roku 2007 na mieste umožňuje výstavbu, ale aby reagoval na súčasné potreby mesta a jeho obyvateľov a umožňoval aplikovať aj súčasné urbanistické trendy, je nutná jeho aktualizácia,“ poznamenala Schmucková.

Ako dodala, medzi hlavné prínosy zmien a doplnkov ÚP patrí možnosť vzniku viacerých mestotvorných infraštruktúrnych projektov. Jedným z nich je predĺženie verejne prístupného priestoru nábrežia v centre, kde vznikne nová časť v dĺžke 800 metrov, či zosúladenie a prepojenie verejných priestorov nových častí centra na protiľahlých brehoch Dunaja.

Funkčné využitie územia

Ďalšími zmenami má byť vznik promenádneho mostného prepojenia ponad Dunaj, či zapojenie električkovej trasy do územia. „Aktualizáciou územného plánu sa tiež zmení funkčné využitie územia, investori tak budú môcť priniesť viac bytovej funkcie, a tým vhodnejší mix, čo zabezpečí väčšiu sebestačnosť daného územia a menšiu potrebu každodennej prepravy,“ konštatuje hovorkyňa mesta s tým, že zvýšením pomeru bývania v území by Bratislava do svojho vlastníctva získala od investorov približne 100 nových nájomných bytov.

Návrh zmien a doplnkov bude verejný, prejde pripomienkovaním a o konečnej podobe budú rozhodovať mestskí poslanci na zastupiteľstve. Súčasťou územia je chránený areál Soví les a lužné lesy.

Jednou z hlavných podmienok mesta pri plánovaní novej zóny je, aby tento pás zelene zostal nedotknutý,“ uviedla Schmucková s tým, že súčasný projekt Nové Lido ho zachováva v plnej miere ako nábrežný park s potenciálom priblížiť rieku Dunaj obyvateľom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk