Medzinárodný filmový festival Bratislava ponúkne niekoľko zaujímavých noviniek

MFF Bratislava
SITA

Organizátori Medzinárodného filmového festivalu Bratislava pripravili pre 17. ročník podujatia niekoľko noviniek. Jednou z nich je vytvorenie programovej štruktúry s väčším dôrazom na kurátorské sekcie.

Ľudia tak budú môcť spoznať pohľad súčasných filmárov na fenomén rodiny, budú si môcť zaspomínať na éru videokaziet, či zoznámiť sa so sekciou, ktorá je venovaná formátu obrazu.

Lexikón je novou programovou sekciou, ktorá sa zakaždým sústredí na vybraný technický či estetický jav alebo výrazový prostriedok filmovej reči. Bude skúmať neustále sa vyvíjajúci filmový jazyk a na príklade zvolených snímok zrozumiteľne vysvetľovať filmologické pojmy. Tento rok je sekcia venovaná problematike formátu filmového obrazu. Ukazuje možnosti jednotlivých formátov aj invenciu filmárov, ktorí tieto možnosti naplnili, či prekonali,“ prezradil kurátor sekcie Tomáš Hudák.

Lexikón: Formát obrazu ponúkne vo výbere tri celovečerné snímky a sedem krátkych slovenských filmov. Diváci a diváčky sa môžu tešiť na drámu Lucifer (2014), ktorú nakrútil režisér Gust Van Den Berghe v kruhovom formáte. Pedro Costa bude mať zastúpenie vďaka filmu Cavalo Dinheiro (2014), v ktorom využil formát s pomerom strán 4:3. Dobrodružná dráma Ben Hur (1959) Williama Wylera zas predstaví široký, panoramatický obraz. Film premietnu z reštaurovanej, digitálnej kópie s kvalitným zvukom a obrazom.

Do výberu siedmich slovenských filmov z rokov 1959 – 1975 sa dostali Variácie kľudu Dušana Hanáka, Robotník X režiséra Dušana Trančíka alebo snímky Angkorvat a To bolo včera Vlada Kubenka. MFF Bratislava sa bude konať od 12. do 17. novembra v kinách Lumiere, Mladosť a Nostalgia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk