Medzinárodný jazykový festival LingvaFest bude po prvýkrát na Slovensku

Medzinarodny jazykovy festival lingvafest kolaz ilustracne pixabay.jpg
ilustračné: pixabay

Medzinárodný jazykový festival LingvaFest bude od piatka do soboty po prvýkrát na Slovensku, a to v Petržalke. LingvaFest je podujatie, ktoré spája ľudí učiacich sa cudzie jazyky, študentov jazykov, domácich i zahraničných polyglotov rovnako ako katedry univerzít, občianske združenia a inštitúcie, ktoré majú niečo spoločné s jazykmi.

Počas podujatia si všetci účastníci budú môcť napríklad vychutnať jazykové rýchlokurzy hneď niekoľkých jazykov, od tých známejších, ako sú ruský, francúzsky, nemecký, cez exotické – thajský, indonézsky, perzský, až po esperanto, latinčinu alebo dokonca klingončinu zo seriálu Star Trek či jazyk Na’vi z filmu Avatar. Účastníci môžu okrem iného nadobudnúť aktuálne informácie z oblasti učenia sa a vyučovania cudzích jazykov od známych polyglotov a jazykovedcov či vyskúšať si simultánne tlmočenie naživo, uvádza organizátor podujatia Peter Baláž.

Hudba v rôznych jazykoch

Počas LingvaFestu roztancuje účastníkov francúzsky spevák jOmO, ktorý je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov za najviacjazyčný koncert na svete – 22 piesní v 22 jazykoch. Dcéra Ľubomíra Feldeka Katarína s kapelou KaFe Band účastníkom predvedie výber piesní v šiestich jazykoch, Zdeněk Hladík vo svojich vystúpeniach etno hudby predstaví rôzne hudobné prvky viacerých krajín.

„O kurz írskeho jazyka sa postará írsky diplomat a polyglot Sean Ó Riain, ktorý momentálne pracuje vo Viedni na agende OSN, no v minulosti mal na starosti preklady do írskeho jazyka v Európskej komisii. Lekciu perzštiny dá 17-ročná študentka Zahra pôvodom z Afganistanu, ktorá prišla na Slovensko s rodičmi ako utečenka pred ôsmimi rokmi. Zmieniť sa určite treba o mladom švajčiarskom lingvistovi menom André Mueller, ktorý bude viesť kurzy tajvančiny, ale aj klingončiny či jazyka Na´vi,“ priblížil Baláž.

Pestrosť jazykov

Asi najväčším lákadlom bude podľa organizátorov Bella Devyatkina z Ruska, ktorá má iba šesť rokov a už plynulo hovorí ôsmimi jazykmi. O tom, ako je niečo také možné, príde porozprávať aj so svojimi rodičmi. O tajných trikoch polyglotov a o tom, prečo súčasná školská výučba jazykov nemôže fungovať, príde priučiť zrejme najznámejšia slovenská polyglotka Lýdia Machová.

Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti bohatosť a pestrosť jazykov, prezentovať najnovšie trendy vo výučbe cudzích jazykov a ponúknuť priestor pre jazykové školy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk