Menu na víkend: Poézia, dobrá hudba či film. Na výber je toho dosť

vínové poháre, Oldřich Kaiser a Jíři Lábus, Tibet
SITA, pixabay.com

Týždeň prešiel a opäť vám prinášame zoznam nápadov, tipov, odporúčaní, jednoducho – keďže nielen jedlom je človek živý – špeciálne voľno-časové menu. Pozrite sa, čo zaujímavé sa z nášho pohľadu tento víkend udeje. Dobrú chuť!

Ars Poetica 2015
Od štvrtka do soboty sa koná 13. ročník Medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2015, na ktorom sa predstaví 21 popredných básnikov z celého radu krajín v spojení s originálnym VJ-ingom, recitáciou pôvodných prekladov, koncertmi a špeciálnym filmovým programom. Vstup je voľný.

Deň otvorených pivníc
Toto podujatie podporuje tradíciu konzumácie mladého vína a vinohradníctva. Každoročne umožňuje nahliadnuť priamo do pivníc výrobcov vína. Tento rok sa v rámci Župnej jesene otvoria vinárstva Malokarpatskej vínnej cesty v dňoch 20. a 21. novembra. Umožňuje milovníkom vína degustovať vína z celého malokarpatského regiónu priamo v prevádzkach, kde sa vyrába, rozprávať sa o víne s producentmi a spoznávať jeho tajomstvá.

Sax and Wine in the City
(Nielen) Džezový festival SAX and WINE in the CITY sa bude konať v piatok a v sobotu v Rači, v najväčšej historickej vínnej pivnici v malokarpatskom regióne, ktorú počas druhej svetovej vojny postavili račianski Nemci a ktorá nie je bežne verejnosti prístupná už dlhé roky. Na pitie bude na mieste výber najkvalitnejších račianskych vín, na občerstvenie budú tradičné račianske špeciality teplej aj studenej kuchyne. Na festivale vystúpia poprední slovenskí džezoví hudobníci, ale aj skupiny žánrov latino, klezmer a podobne, kde sa v širšej miere používa saxofón. Festival sa bude sa konať ako oficiálne sprievodné podujatie jesenného Dňa otvorených pivníc, ktoré tradične organizuje Malokarpatská vínna cesta.

Noc lampášov
Múzeum petržalského opevnenia v objekte Bunker B-S 4 bude v piatok otvorené od 18.00 do 0.00 hod. Čakajú vás večerné exkurzie pri svetle petrolejových lampášov .Okrem exkurzie s odborným výkladom sa návštevníkom bunkra predstavia členovia združenia v dobových uniformách a romantická atmosféra rokov tridsiatych bude spríjemnená horúcim čajom.

Tvorivé dielne pre deti
Združenie deti a umenie pozýva v sobotu od 10. do 14. hodiny do Galérie TYPO&ARS na tvorivé dielne pre deti. Akciu podporuje Mestská časť Bratislava-Vajnory, Bratislavský samosprávny kraj a Bratislava – hlavné mesto SR.

Noc divadiel 2015
Nezapadli ste?, pýtajú sa plagáty a propagačné materiály celoslovenského podujatia Noc divadiel 2015. Motto šiesteho ročníka noci otvorených divadiel a zážitkov je adresované všetkým priaznivcom divadla a netradičných zážitkov, ktorí v sobotu 21. novembra určite nezapadnú. Držať na výslní ich budú nielen divadelné reflektory, ale najmä pestrý a interaktívny program pre deti aj dospelých. Noc divadiel ponúkne nezabudnuteľný zážitok aj návštevníkom, ktorí cestu do divadla nachádzajú zriedkavejšie. Práve netradičný program si získava priazeň sviatočných divákov a presviedča ich o tom, že aj v divadle majú svoje miesto v hľadisku.

Festival tibetských filmov
V KC Dunaj sa v sobotu od 10.30 hod. a v nedeľu od 12 hodiny uskutoční 2. ročník Festivalu tibetských filmov. Počas dvoch dní na vás čaká atraktívny program – v sobotu premietanie tibetskej drámy, dokumentu z československej produkcie a krátkometrážneho filmu so svedectvami z Tibetu. Nebude chýbať diskusia o utečencoch a rozprava s tibetológom o vnímaní Tibetu v Československu. Prvý nedeľný dokument prezradí , čo núti Tibeťanov k sebaupaľovaniu a posledný, exkluzívna slovenská premiéra, vás prenesie do Tibetu. Medzi tým si pozriete cestopis popredného slovenského fotografa a zistíte, či naša myseľ dokáže to, čo myseľ mníchov. Samozrejme, nebude chýbať bohatý a tematický sprievodný program.

Krst CD Good Morning Ragtime
V nedeľu o 19. hodine sa v Hlave XXII uskutoční krst CD saxofonóvého kvarteta Saxophone Syncopators. Good Morning Ragtime obsahuje výber z ragtimov a hot jazzových skladieb, ktorých aranžmány pochádzajú z rokov 1910 až 1920. Saxophone Syncopators ich nahrali presne tak, ako ich vo svojej hrávali obdobné hudobné zoskupenia v Amerike a ako ich dnes môžete počuť už iba zo šelakových platní.

Oldřich Kaiser a Jiří Lábus – Najlepšie scénky
Hodina dějepisu, Vozembouch, Ještěrka, Referent Kubrt… to je len malý výber z mnohých nezabudnuteľných scénok, ktoré populárna herecká dvojica Oldřich Kaiser a Jiří Lábus vytvorila za celých 40 rokov spolupráce. Toto jubileum oslávi piatimi exkluzívnymi predstaveniami na Slovensku, kde si môžete pripomenúť kultové scénky a dialógy tejto hereckej a autorskej dvojice z programu Možná přijde i kouzelník, Ruská ruleta alebo Zeměkoule, tešiť sa môžete aj na improvizáciu a ich nezameniteľný humor. Vystúpia už túto nedeľu o 20. hodine v Ateliéri Babylon.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk