Mesto a spoločnosť OLO začínajú s digitalizáciou zberných nádob

Odvoz a likvidacia odpadu digitalizácia zberných nádob
Foto: Odvoz a likvidacia odpadu

Inštalácia štítkov v prvých mestských častiach Rusovce, Čunovo a Jarovce sa začne od konca mája.

Bratislava a mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začínajú s digitalizáciou zberných nádob. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa OLO Linda Golejová.

Na nádoby sa umiestnia RFID štítky a následná pasportizácia sprehľadní štruktúru vlastníkov a pripraví nádoby pre zber ďalších informácií potrebných pre efektívnejšie nastavenie systému zvozu odpadu,“ uviedla.

Ako prvé budú mať RFID štítok nádoby v skladových priestoroch OLO, aby všetky nádoby, ktoré pôjdu do obehu, už boli označené.

Inštalácia štítkov v prvých mestských častiach Rusovce, Čunovo a Jarovce sa začne 31. mája,“ doplnila. Projekt je spolufinancovaný z programu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizon 2020.

Inventarizácia a pasportizácia

Jedným z prvých krokov v rámci projektu je inventarizácia a pasportizácia všetkých zberných nádob v správe spoločnosti OLO, čo predstavuje 85-tisíc nádob.

Digitalizácia nádob bude doplnená osadením snímacích zariadení na zberové vozidlá, čo umožní automatické zaznamenanie vysypávania nádoby, ako aj súradnice miesta.

Odvoz a likvidacia odpadu digitalizácia zberných nádob
Foto: Odvoz a likvidacia odpadu

V nasledujúcich etapách postupne označíme nádoby v mestských častiach podľa harmonogramu, ktorého kritériom bol počet rodinných domov v danej mestskej časti. Ako posledné budú označené nádoby v mestskej časti Staré Mesto, ktorá je špecifická vzhľadom na zástavbu, hustotu aj prístup k nádobám,“ vysvetlila Golejová.

RFID štítok

Zberné nádoby budú označené RFID štítkom v deň odvozu odpadu jednotlivých nádob podľa harmonogramu.

Je potrebné, aby zberné nádoby obyvatelia nechali prístupné, kým nebudú opatrené RFID štítkom. O etapách pasportizácie bude OLO priebežne informovať dotknuté mestské časti a ich obyvateľov,“ skonštatovala hovorkyňa OLO.

Z pohľadu obyvateľov Bratislavy je digitalizácia bezplatná. Štítok na nádobe bude v kombinácii so snímacím zariadením namontovaným na zberovom vozidle slúžiť na potvrdenie vysypávania nádoby, budú v ňom aktualizované prípadné zmeny údajov a tiež zabezpečí sledovanie životného cyklu nádoby.

Označovanie sa netýka žltých a modrých vriec určených na zber triedeného odpadu z rodinných domov,“ doplnila.

Inštalácia sledovacieho zariadenia

Ďalšou súčasťou projektu bude inštalácia sledovacieho zariadenia na všetky zberové vozidlá, teda celkovo 92 áut.

Toto zariadenie automaticky zaznamenáva všetky úkony realizované počas zvozu odpadu, identifikuje nádoby oprávnené na zvoz, dátum, čas a GPS súradnice miesta vysypávania,“ uviedla Golejová.

Analýza dát v centrálnom informačnom systéme OLO bude realizovaná v niekoľkých etapách do februára 2022.

Po úspešnom ukončení pasportizácie vyhodnotia zozbierané údaje a navrhnú nové efektívnejšie procesy a technológie.

Odvoz a likvidacia odpadu digitalizácia zberných nádob
Foto: Odvoz a likvidacia odpadu

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk