Mesto Bratislava chce zachrániť budovu bývalých mestských kúpeľov Grössling

Gossling kupele renovacia bratislava.jpg
Foto: archívne, mesto Bratislava

Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Postavili ju v roku 1895 pod názvom Bad Pozsony a ako kúpele slúžila Bratislavčanom až do roku 1994. Odvtedy budova chátra.

Hlavné mesto získalo po dlhoročných súdnych sporoch budovu späť do svojej správy, chce ju zrekonštruovať a vrátiť ju Bratislavčanom.

Teším sa, že máme budovu opäť v rukách, v minulosti som sa tomuto projektu venovala, urobili sme spolu so študentmi feasibility study, ako tu urobiť opäť kúpalisko. Mojou predstavou je zrekonštruovať budovu v nízkoenergetickom režime, čo je možné aj s ohľadom na prísne pravidlá obnovy pamiatok,“ povedala hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad.

Budova kúpeľov bola od roku 2007 prenajatá spoločnosti SYNAPHEA, ktorá sa zaviazala kúpele zrekonštruovať a využívať ich ako polyfunkčný objekt s pôvodnou kúpeľnou funkciou s poskytovaním privátnych zdravotných služieb. Keďže spoločnosť svoj záväzok neplnila, mesto jej v roku 2013 vypovedalo zmluvu a nasledovali súdne spory až do roku 2017, kedy nájomca budovu mestu odovzdal.

K├║pele6.jpg
bratislava.sk

Budovu kúpeľov mesto prevzalo v katastrofálnom stave, zistilo sa tu masívne zatekanie do objektu cez poškodené strešné konštrukcie, krytiny a ostatné klampiarske prvky, tiež znečistenie objektu vtáčím trusom. Hlavné mesto budovu ihneď začalo sanovať.

Odviezli odtiaľ 22 veľkoobjemových kontajnerov odpadu, očistili žľaby, doplnili strešnú krytinu, opravili strešné oplechovanie, opravili vstupnú bránu, odstránili náletovú zeleň v strešných konštrukciách. Na základe rozhodnutia KPÚ sa uskutočnila aj obhliadka priestorov statikom za účelom vypracovania statického posúdenia objektu ako i vlhkostných pomerov objektu s následnými sanačnými opatreniami.

K├║pele4.jpg
bratislava.sk

Budovu kúpeľov Grössling postavili ju v roku 1895 pod názvom Bad Pozsony podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu a boli v nej sedacie a vaňové kúpele. K rozšíreniu kúpeľov o nové krídlo došlo v roku 1914. V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu.

V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling. Posledné rozširovanie kúpeľov sa udialo v rokoch 1929 a 1930, kedy sa kúpele rozrástli o nové byty. V roku 1946 odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994 boli po takmer 100 rokoch kúpele uzatvorené kvôli havarijnému stavu.

K├║pele1.jpg
bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk