Mesto chce dať kúpeľom Grössling nový život, vyhlásilo architektonickú súťaž

Gossling kupele renovacia bratislava.jpg
Foto: archívne, mesto Bratislava

Vyhodnotenie prvého kola súťaže sa uskutoční v júni a definitívny víťaz bude známy koncom leta.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a hlavné mesto Bratislava vyhlásili architektonickú súťaž na obnovu kúpeľov Grössling. MIB a hlavné mesto prichádzajú so zámerom obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov Grössling a pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít a otvoriť tak celý priestor verejnosti.

Začiatok revitalizácie parku na Medenej ulici sa plánuje na jeseň 2021 a rekonštrukcia objektu sa predpokladá na jar 2022.

Okrem obnovy kúpeľnej časti plánuje MIB do oddelenej časti objektu presťahovať časť Mestskej knižnice a vytvoriť tak plne verejnú inštitúciu. Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.

Unikátny priestor

Pri prípravách súťaže, ktoré trvali približne rok, MIB dal vypracovať technickú dokumentáciu budovy, 3D zameranie, statický posudok, vlhkostný posudok a s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave pripravil podklady na pamiatkovú obnovu. Vychádzame zo zámeru zachrániť a ponúknuť budúcim návštevníkom kúpeľov Grössling niečo unikátne bratislavské. Na základe kultúrno-spoločenských súvislostí sme sa rozhodli pre spoluprácu s odborníkmi budapeštianskej mestskej firmy Budapest Gyógyvizei és Hévizei Zrt., ktorá spravuje kúpeľné zariadenia v Budapešti,“ povedal Gábor Bindics, splnomocnenec pre mestský priestor z MIB.

Zadanie súťaže počíta v kúpeľoch s kapacitou bazénových plôch pre približne 145 osôb a pre ďalších 70 osôb v saunových plochách. V súťaži sa počíta so zachovaním a revitalizovaním existujúcich sedacích a plaveckého bazénu aj s doplnením o rekreačný interiérový a exteriérový bazén.

Dvojkolová súťaž

Víťaza súťaže vyberie medzinárodná porota v dvojkolovej súťaži. Vyhodnotenie prvého kola prebehne v júni a definitívny víťaz bude známy koncom leta 2020, informuje MIB.

Mestské kúpele Grössling sú ikonickou stavbou Bratislavy. Postavili ju v roku 1985 a najväčší rozkvet zažila budova v roku 1914, keď k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity. Už vtedy kúpele slúžili mešťanom aj ako dôležitý stretávací bod.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk