Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gossling kupele renovacia bratislava.jpg
Foto: archívne, mesto Bratislava

Mesto chce dať kúpeľom Grössling nový život, vyhlásilo architektonickú súťaž

Vyhodnotenie prvého kola súťaže sa uskutoční v júni a definitívny víťaz bude známy koncom leta.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a hlavné mesto Bratislava vyhlásili architektonickú súťaž na obnovu kúpeľov Grössling. MIB a hlavné mesto prichádzajú so zámerom obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov Grössling a pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít a otvoriť tak celý priestor verejnosti.

Začiatok revitalizácie parku na Medenej ulici sa plánuje na jeseň 2021 a rekonštrukcia objektu sa predpokladá na jar 2022.

Okrem obnovy kúpeľnej časti plánuje MIB do oddelenej časti objektu presťahovať časť Mestskej knižnice a vytvoriť tak plne verejnú inštitúciu. Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.

Unikátny priestor

Pri prípravách súťaže, ktoré trvali približne rok, MIB dal vypracovať technickú dokumentáciu budovy, 3D zameranie, statický posudok, vlhkostný posudok a s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave pripravil podklady na pamiatkovú obnovu. Vychádzame zo zámeru zachrániť a ponúknuť budúcim návštevníkom kúpeľov Grössling niečo unikátne bratislavské. Na základe kultúrno-spoločenských súvislostí sme sa rozhodli pre spoluprácu s odborníkmi budapeštianskej mestskej firmy Budapest Gyógyvizei és Hévizei Zrt., ktorá spravuje kúpeľné zariadenia v Budapešti,“ povedal Gábor Bindics, splnomocnenec pre mestský priestor z MIB.

Zadanie súťaže počíta v kúpeľoch s kapacitou bazénových plôch pre približne 145 osôb a pre ďalších 70 osôb v saunových plochách. V súťaži sa počíta so zachovaním a revitalizovaním existujúcich sedacích a plaveckého bazénu aj s doplnením o rekreačný interiérový a exteriérový bazén.

Dvojkolová súťaž

Víťaza súťaže vyberie medzinárodná porota v dvojkolovej súťaži. Vyhodnotenie prvého kola prebehne v júni a definitívny víťaz bude známy koncom leta 2020, informuje MIB.

Mestské kúpele Grössling sú ikonickou stavbou Bratislavy. Postavili ju v roku 1985 a najväčší rozkvet zažila budova v roku 1914, keď k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity. Už vtedy kúpele slúžili mešťanom aj ako dôležitý stretávací bod.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X