Mesto chce opraviť jeden zo symbolov Bratislavy – Michalskú vežu

Michalská brána s Michalskou vežou je v Bratislave, turistami vyhľadávanou stavbou, pochádza zo stredovekého opevnenia mesta, jej základy boli postavené v 14. storočí. Bratislava, 29. júl 2010. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Foto: archívne, SITA

Hlavné mesto chce opraviť Michalskú vežu, ktorá je symbolom mesta a nachádza sa v historickom cente. Opravu by chcelo mesto financovať z prebytku, ktorý je výsledkom hospodárenia za minulý rok, čo je suma 26 miliónov eur.

Použitie týchto peňazí na vežu i na ďalšie projekty však musí schváliť mestské zastupiteľstvo. Ak ich mestskí poslanci neschvália, mesto nebude môcť revitalizáciu stavby i ďalšie projekty uskutočniť. „Veža je v zlom stave, od fasády, cez sochy, balkón, až po hodiny. Budova patrí mestu,“ povedal dnes novinárom na pracovných raňajkách primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Koľko peňazí na to budú potrebovať, ukáže projekt, ktorý treba urobiť v spolupráci s pamiatkármi. „Chceme tam vyčleniť aspoň milión eur,“ doplnil.

Okrem opravy mestskej pamiatky by peniaze z prebytku chcelo mesto investovať do dopravných projektov, na parky, opravy terás k bytovým domov i revitalizáciu niektorých budov v meste. Patria sem napríklad vybudovanie kruhového objazdu na križovatke Rusovská – Lenardova v Petržalke, rekonštrukcia električkovej trate na Špitálskej ulici v Starom Meste i druhý výjazd na kruhom objazde vo Vrakuni. Z prebytku by tiež mesto chcelo vybudovať nový park pre ľudí na Komenského námestí za historickou budovou Slovenského národného divadla, v pláne je tiež dotácia 335-tisíc eur pre bratislavskú mestskú časť Karlova Ves na vybudovanie lodenice.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk