Mesto chce svoj deficit znížiť šetrením, niektoré poplatky porastú

Bratislava pocasie teplo hrad mesto
Foto: ilustračné, GettyImages

Deficit rozpočtu hlavného mesta v dôsledku vládnych opatrení a inflácie predstavuje približne 55 miliónov eur.

Bratislava chce znížiť deficit vo svojom rozpočte šetrením na vlastnej prevádzke aj obmedzením projektov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková.

Mesto pristúpilo celkovo k redukcii takmer 90 pracovných pozícií vo svojej organizačnej štruktúre. V roku 2023 to prinesie úspory 1,5 mil. eur a v nasledujúcom roku ďalšie 3 mil. eur,“ poznamenala s tým, že deficit rozpočtu hlavného mesta v dôsledku vládnych opatrení a inflácie predstavuje približne 55 miliónov eur.

Zvyšovanie poplatkov

Ďalšími opatreniami na zníženie deficitu je podľa Schmuckovej zvýšenie niektorých poplatkov, ktoré sa nemenili niekoľko rokov. „Daň z ubytovania, čiže poplatok za ubytovanie, ktorý platia najmä návštevníci mesta, narastie o viac ako 75 percent, čím získame 2,3 mil. eur do mestského rozpočtu,“ uviedla.

V priemere o približne 25 percent tiež stúpnu úhrady v zariadeniach pre seniorov, ktoré boli naposledy upravené v roku 2011, školné v základných umeleckých školách, naposledy upravené v roku 2016, poplatky Marianum, naposledy upravené v roku 2012, ako aj vstupné na športoviská a do mestských kultúrnych inštitúcií.

Celkovo tak získame 3,7 mil. eur na prevádzku dôležitých služieb a infraštruktúru,“ dodala Schmucková s tým, že z dôvodu zvýšenia nákladov navýšia aj cestovné v IDS BK.

Obmedzenie projektov

Pokiaľ ide o obmedzenie projektov a služieb, na opravu ciest a chodníkov či údržbu mostov pôjde tento rok o 5 mil. eur menej. „Musíme tiež pozastaviť výsadbu cibuľovín a kvitnúcich lúk, výsadba v rámci projektu 10 000 stromov bude realizovaná výhradne z darcovských príspevkov,“ priblížila Schmucková.

Nútení sú tiež obmedziť revitalizovanie verejných priestorov a spomaliť realizáciu Živého námestia. „Takisto sme museli zredukovať aj projekty týkajúce sa obnovy športovísk a budov umeleckých škôl, vrátane rozvoja sociálnych služieb,“ doplnila.

Len pre znázornenie rozsahu nákladov, ročné výdavky na prevádzku kompletnej siete verejného osvetlenia v Bratislave (6 mil. eur), všetkých ZUŠ (14 mil. eur), zariadení pre seniorov (20 mil. eur), ako aj celej mestskej polície (13 mil. eur) nedosahujú spolu tých 55 mil. eur ročne, ktoré vláda Bratislave zobrala,“ uzavrela hovorkyňa hlavného mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk