Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, ekonomika
ilustračné: SITA
28. novembra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Mesto chce v roku 2018 hospodáriť s viac ako 368 miliónmi eur

Vyplýva to z navrhovaného rozpočtu na rok 2018, o ktorom budú bratislavskí mestskí poslanci rokovať na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal predkladá návrh rozpočtu v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách zostavený ako vyrovnaný vo výške 368 271 499 eur.

Z výdavkov plánuje mesto investovať najviac peňazí na verejnú infraštruktúru, mobilitu, verejnú dopravu, vzdelávanie a voľný čas. Na pripomienkovanie občanom zverejňujú návrh rozpočtu na oficiálnej webovej stránke hlavného mesta.

Hlavné mesto v roku 2018 plánuje celkové príjmy 368,2 milióna eur, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 7,3 percenta. Bratislavský magistrát v dôvodovej správe návrhu rozpočtu uvádza, že medziročný nárast príjmov je výsledkom hospodárenia v tomto roku, zapojenia prebytku hospodárenia z roku 2016 do rozpočtu 2018, ale aj medziročnými zvýšenými príjmami z dane z príjmov fyzických osôb, z dane za ubytovanie, dane z nehnuteľností a z dane za užívanie verejného priestranstva. Príjmy hlavného mesta tvoria daňové príjmy, nedaňové príjmy, granty, transfery a finančné operácie.

V rozpočte na nový rok počítajú aj s návrhom zmeny financovania mestských častí. Štyri veľké bratislavské mestské časti Petržalka, Ružinov, Staré Mesto a Nové Mesto, by po novom nemuseli siedmim najmenším bratislavským mestským častiam dávať časť peňazí zo svojho rozpočtu. Nový návrh tzv. solidarity predstavil začiatkom novembra primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Po novom by tak sumu 1,95 milióna eur ročne nemali siedmim malým mestským častiam dávať veľké mestské časti, ale mesto. Nové financovanie mestských častí však musia schváliť poslanci.

Prioritami rozpočtu je pokračovanie v opravách komunikácií, zvyšovanie čistoty, výsadby novej zelene a výstavby nových parkov. Patrí sem aj skvalitňovanie mestskej hromadnej dopravy, činnosti mestskej polície a využívanie financovania projektov z európskych zdrojov v oblasti dopravy na rozvoj a rekonštrukciu električkových radiál. Mesto tiež chce podporovať cyklodopravu, základné umelecké školy, centrá voľného času a pomáhať ľuďom bez domova.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X