Skládka chemického odpadu po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova má rozlohu 46 500 m2 a je v nej 90 000 m3 toxického odpadu. Mesto chce zistiť, aký vplyv to má na podzemné vody.
Bratislavskí mestskí poslanci žiadajú prostredníctvom primátora Bratislavy Iva Nesrovnala Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, aby túto analýzu do konca apríla predložila. Na návrh starostu Vrakune a mestského poslanca Martina Kuruca to včera schválili bratislavskí mestskí poslanci.
Okolie chemickej skládky vo Vrakuni v súčasnosti analyzujú odborníci, ktorí tu robia vrty a zbierajú vzorky. Prieskum by mal byť ukončený tento mesiac. Záverečnú správu, ktorá z prieskumu vzíde, musí schváliť Ministerstvo životného prostredia SR.
Výsledky tohto prieskumu by chceli poznať aj bratislavskí mestskí poslanci, od primátora Nesrovnala preto žiadajú, aby na základe výsledkov a záverečnej správy z prieskumu vypracoval podrobnú informáciu a predložil ju na rokovanie mestského zastupiteľstva.
Skládku toxického odpadu by vo Vrakuni už najradšej ľudia nevideli. Za jej odstránenie vznikla aj petícia. Spustil ju Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja, za ktorým stojí aktivista Miroslav Dragun. Zbaviť tejto environmentálnej záťaže chcú Vrakuňu aj mestskí poslanci, žiadajú preto primátora Nesrovnala, aby o jej urýchlenom odstránení rokoval s ministrom životného prostredia.
Bratislavský mestský parlament si chce tiež overiť, kto je za toxickú skládku zodpovedný. Primátor má preto nechať do konca júna tohto roka vypracovať právnu analýzu, ktorá poslancom prinesie odpovede.
Skládka toxického odpadu sa nachádza blízko hranice Žitného ostrova. Po sprevádzkovaní vodného diela Gabčíkovo stúpla hladina podzemných vôd a spodné vody začali pomaly rozširovať nebezpečné odpady do okolia.
V súčasnosti sa zhoršuje kvalita podzemných vôd v neďalekej záhradkárskej osade a toxické látky unikajú do podzemných vôd Žitného ostrova. V roku 2002 zakázala mestská časť Vrakuňa používať domové studne na polievanie zeleniny a ovocných stromov, tento zákaz platí dodnes.