Mesto chce znížiť počet bezdomovcov o 30 %, pripravilo Koncepciu pomoci ľuďom bez domova

Monitoring ľudí bez domova
ilustračné: SITA

Koncepciu pomoci ľuďom bez domova, ktorú spracovalo hlavné mesto, schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Cieľom Koncepcie je vytvoriť komplexný a efektívny systém pomoci obyvateľom v núdzi. Dokument prešiel pripomienkovaním zo strany odbornej verejnosti, verejnou participáciou a nakoniec schválením mestského zastupiteľstva.

Tvorbe Koncepcie predchádzalo historicky prvé sčítanie ľudí bez domova na území hlavného mesta v novembri 2016. Účelom koncepcie je vytvorenie rámca pôsobnosti mesta v danej oblasti vrátane spolupráce s kľúčovými aktérmi. Mesto chce vybudovať základnú sieť pomoci posilnením streetworku a dobudovaním kamenných zariadení typu nízkoprahovej dennej služby a útulku.

Dôraz sa bude klásť jednak na prevenciu, ale aj na opätovné vracanie ľudí z ulice späť do spoločenského života. V pláne je aj projekt Housing first, pričom tento pilotný projekt tréningových bytových jednotiek pre ľudí bez domova by sa realizoval najprv v ubytovni Fortuna s výhľadom na prenájom tréningových bytov vo vlastníctve hlavného mesta.

Projekt na niekoľko rokov

Koncepcia je projektovaná do roku 2023 s ambíciou zníženia počtu ľudí bez domova na území Bratislavy o 30 %. Určené percento vychádza zo súčasných reálií úrovne poskytovaných služieb. Hlavné mesto má ambíciu uvedené ciele zabezpečiť najmä účinnou spoluprácou a koordináciou všetkých zúčastnených strán, a to mesta, mimovládnych organizácií, mestských častí a kraja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk